1. Hollywood Türk Film Festivali | 20-21-22 Ekim’17

5842

Türkiye sineması için bir ilk olan Hollywood Türk Film Festivali dünyaca ünlü Paramount Stüdyoları’nda 20-21-22 Ekim tarihlerinde yapılacak.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen festival Türk sineması ile dünya sinemasını buluşturacak.

Türkiye’nin Oscar adayı filmi tanıtılacak

Oscar’da ´En İyi Yabancı Film` kategorisinde ülkemizi temsil edecek film de festivalin açılış filmi olacak. Hollywood Türk Film Festivali bu nedenle Türkiye’nin Oscar aday adayı filminin dünyaya tanıtılmasında da büyük rol oynayacak. 3 gün sürecek ve Paramount Stüdyoları’nda gerçekleşecek festivalde kısa ve uzun metrajlı filmlerin yanı sıra animasyon ve belgesel filmleri yer alacak.

Hollywood Türk Film Festivali’nin internet sitelesinde festivalin amacının gelenekselleşerek önümüzdeki yıllarda da ülkemizi en etkili iletişim aracı olan sinema ile tanıtmak olduğu belirtiliyor.

Hollywood’un ünlü isimleri Türk film festivalinde

Türk sinemasını ve kültürünü tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen festivali, Türkiye’yi Altın Küre’de temsileden gazeteci Barbaros Tapan ve yönetmen Tekin Girgin düzenliyor. Festivale ayrıca İstanbul’da düzenlenen ve bu yıl 5’incisi yapılacak olan Boğaziçi Film Festivali de katkı yapacak. Festivale Türk sinemasının ve Hollywood’un ünlü oyuncuları, yönetmenleri, yapımcıları, senaristleri, Golden Globe ile Oscar ödüllerini dağıtan jüri üyeleri de katılacak.

Türk ve Dünya Sinemasının Yıldızlarına Onur Ödülü

Hollywood Türk Film Festivali’nin geleneksel olarak vereceği onur ödülleri de sahiplerini bulacak. Onur ödülleri Türk ve Dünya sinemasına büyük emek veren ve damga vuran isimlere verilecek.

Türk Sinemacılara Destek

Festivalin en büyük amaçlarından biri de sinema emekçilerine destek olmak ve eserlerini uluslararası platformda tanıtmak.

Festivale katılmak isteyenler;

hollywoodturkishfilmfestival.org ve film@hollywoodturkishfilmfestival.org adreslerinden başvuru yapabilecek.

cumhuriyet.com.tr

Etiketler

İlginizi çekebilir...

Ankararınca Dergi’nin 7. Sayısı çıktı