15. İstanbul Bienali’ne saldırı

5998

İKSV tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali kapsamında Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sergilenen eserlere bir grup insan saldırdı.


T24’ün haberine göre, İKSV tarafından ‘iyi bir komşu’ temasıyla düzenlenen 15. İstanbul Bienali’ne 4-5 kişilik bir grup saldırdı. Bienal kapsamında Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sergilenen eserlere saldıran gruptaki kişiler “Laiklik bu mu?”, “Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi” diye bağırdı.

Köşkteki güvenlik görevlileri saldırıyı gerçekleştiren gruba müdahale etti.

HEDEF GÖSTERİLİYORDU

Bazı internet siteleri ve Twitter hesapları son günlerde sergide yer alan insan ve hayvan figürlerinin Osmanlı’ya saygısızlık olduğunu belirterek, sergiyi hedef göstermişti.

Olay, grubun ‘Kapı çalana açılır’ başlığı altında Abdülmecid Efendi Köşkü’nde düzenlenen sergiye saat 14.00 sıralarında gelip 1. kattaki sergi alanına saldırmasıyla başladı. Ömer Koç Koleksiyonu’ndan sergilenen eserler arasında Ron Mueck’e ait ‘Hırka Altındaki Adam’ heykelini tahrip etmeye çalışan grup, kendilerini engellemeye çalışan güvenlik görevlisini itekleyerek yere düşürdü. “Burada bunlar sergilenemez” diye bağıran grubun etrafını köşkün güvenliğini sağlayan Tepe Güvenlik elemanları çevirdi.

Sergiyi gezmeye gelen vatandaşlar ise saldırı karşısında alkışlı protestoda bulundu ve gruba “Görmek istemiyorsanız gelmeyin. Dışarı, dışarı” dedi. 15 dakika süren arbedenin ardından eserin sergilendiği salondaki kapıdan bahçeye çıkarıldılar.

BİR GÜNDE İKİ SALDIRI

Güvenlik görevlileri bugün ikinci kez saldırı yapıldığını belirterek, ilk saldırıyı polise şikayet ettiklerini ifade etti ve “Ancak bu tip saldırganlar serbest bırakılıyor. Bir yaptırım uygulanmıyor” açıklamasını yaptı.

Güvenlik görevlileri, saldırganların, köşk içinde ısınma amaçlı yapılan şömine benzeri yapıyı ‘mimber’ sandıklarını da dile getirdiler.

Sergiyi hedef gösterenler arasında Osmanlı torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ve Nilhan Osmanoğlu da vardı. Albdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, sergiyle ilgili “Kanuna göre Koç ailesinin satın aldığı vicdanlara göre ise gasp ettiği bu köşkte yapılan bu rezaleti kabul etmemiz mümkün değildir” yazarken, Nilhan Osmanoğlu da “Son Halife Abdülmecid’in evinde Koç tarafından açılan sergi durdurulmalı! Kuzguncuk’ta bulunan sergide sanat adı altında ‘rezalet’!!!” yazmıştı.

Etiketler

İlginizi çekebilir...

Özel tasarımlara ilgi duyanlar için çok farklı saç aksesuarları: “Melix Design”