“Ayazma Bir Başkalaşım Hikayesi” adlı fotoğraf sergisi Amed Şehir Tiyatrosu’nda açıldı

5805

İstanbul’da iki yıldır Kentsel Dönüşüm içerisinde doğal kaynaklar üzerine araştırma yapan Fransız Araştırma Enstitüsü’nün hazırladığı proje çerçevesinde “Ayazma Bir Başkalaşım Hikayesi” adlı fotoğraf sergisi Amed Şehir Tiyatrosu’nda açıldı.


Sergiye Kültürel Etkinlik ve İşbirliği Müsteşarı Eric Soulier, Ankara Fransız Kültür Merkezi Direktörü François-Xavier Adam, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp ve HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer, DBP ve DTK yöneticileri katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan koreograf Celine Pierre, kentsel dönüşüm projeleri ile bir çok yer yıkıldığını belirterek “Biz bu süreçte doğal kaynakların nasıl bölüşüldüğünü merek ettik ve çevre üzerine çalışma yaptık son iki yıldır. Kentsel dönüşüm tabi ki uzun süredir devam ediyor birçok yerde ve biz bu çalışmayı kamuoyuna yönelik bir çalışma olarak sunmak istedik. Aynı zamanda kalıcı bir şey istedik ve Ayazma unutulmasın istedik. 2007-2008’de çok konuşuldu ama unutuldu. O kadar baş döndürücü bir gündem var ki bu tip projeler okunup unutuluyor. Ayazma gibi başka şehirlerde de benzer süreçler yaşanıyor ve yaşanacak” dedi.

Haziran ayı sonuna kadar açık olacak serginin dekorasyonunu Burcu Tüm, koreografisini Celine Pierre-Maganni hazırladı. Fotoğraflar ise Şaner Şen tarafından çekildi.

gazetesujin.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...

Ankararınca Dergi’nin 7. Sayısı çıktı