BABA, ilk albümüyle iddialı geliyor: “Yalana Kefil”

6100

BABA, 2016 yılında Ankara’da kurulmuş bir rock grubu. Vokalde Batuhan Ayduğan, gitarda Baran Özden, bas gitarda Arda Çortancıoğlu ve davulda Alp Özallı’dan oluşan bu genç ve enerjik grubun ilk albümü ‘Yalana Kefil’ tüm dijital platformlarda yayınlandı.


Grubun temelleri lise yıllarına dayanmakta. Grubun gitaristi Baran ve bas gitaristi Arda, lise yıllarında müzik yapmaya beraber başlamışlar. Ardından Baran’ın Adana’ya taşınmasıyla ekibe Batuhan dahil olmuş ve son olarak Antalya yıllarından tanıdıkları Alp’in katılımıyla BABA bugünkü halini almış. Lise yıllarında kurdukları hayalleri şimdilerde gerçeğe taşıyan grup üyeleri müzik yapma konusunda yaşlarının üstünde bir olgunluk sergilemek ve emin adımlarla ilerlemekte oldukça kararlı.

Sekiz şarkıdan oluşan ilk albümlerini kısaca anlatmak gerekirse, gümbür gümbür başlayan, devamında insanı depresyona sürükleyen, anılarını gözünün onüne getiren, tam bir şans daha isterken bir anda coşturan ve her şeye karşı isyan bayrakları çektiren, yani insana başından sonuna gelene kadar bütün duyguları arka arkaya yaşatıp en sonunda da arkasina yaslatarak derin bir oh çektirecek bir albüm. İçinizdeki hayvanı dışarıya çıkarmak için çığlıklar atan, giden insanlar yüzünden dünyası kapkara olan, hasret çeken, bağımlılık derecesinde duygular hisseden, yalan söyleyenleri ve ona inananları tokatlayan ve daha başka birçok dünya gerçeğini anlatan şarkılara sahip bir albüm. Grubun “Şarkıları yaparken ki tek amacımız hissiyatı ve müziği birbirinin içinde eritmek.” sözünü tamamlıyor ‘Yalana Kefil’ albümü. “Tüm şarkılar dört farklı insanın düşüncelerinin ve ortak bir emeğin sonucu. Yeni bir besteyi stüdyoda ilk kez çaldığımızda gruptaki herkes ona kendi geçmişini ve kendi müzikal bakış açısını katıyor.” diye belirtiyor grup üyeleri. İlk albümdeki tüm söz ve müziklerin çıkış noktası Baran olsa da şarkılar dinlediğimiz haline ulaşana kadar gerçek birer BABA eseri haline geliyorlar. Son olarak albüm hakkında bahsetmeden geçemeyeceğim bir diğer önemli nokta ise SoundCity stüdyolarinda Koner Memili tarafından alınan kayıtların canlı çalımlardan oluşması yani vokal nağmeleri, davul vuruşları, gitar telleri ve dinleyiciler arasında neredeyse hiç prodüksiyon bulunmaması.

BABA, 90’lı yılların ünlü rock gruplarından Anadolu topraklarının halk ozanlarına kadar her türlü müziği özümseyen bir grup. Grubun YouTube kanalında kendi çabalarıyla çekmiş oldukları ilk klipleri ‘Kurşun’u ve yakın zamanda yayınlayacaklari ikinci klip ‘İçimdeki Hayvan’ı bulabilirsiniz. Sert gitar rifflerinden arabesk ritmlere, dik çıkışlara sahip vokallerden yumuşak nağmelere kadar geniş skaladaki BABA şarkılarını dinlemek ve takip etmek için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

SPOTIFY FIZY DEEZER MUUD ITUNES

www.facebook.com/BABAmusicofficial

www.instagram.com/babamusicofficial

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site