Belkıs Sami Boyar’ın romanı yayımlanıyor

5792

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) ‘Tefrika Dizisi’ ile Türk edebiyatında bir döneme damgasını vuran tefrika romanları ve yazarları kitapseverlerle buluşturuyor.


Proje kapsamında Halide Edip Adıvar’ın kardeşi Belkıs Sami Boyar ile Türk edebiyatının Emile Zola’sı olarak değerlendirilen Selahattin Enis’in eserleri basılacak.

Dizinin editörlüğünü Reyhan Tutumlu ve Ali Serdar üstlendi. Tefrika Dizisi, 1831-1928 yılları arasındaki dönemde süreli yayınlarda yayımlanan adları duyulmamış roman ve romancıları günümüz okurlarıyla buluşturmayı amaçlıyor. Dizinin ilk kitapları, Belkıs Sami Boyar’ın Aşkımı Öldürdüm adlı romanıyla Selahattin Enis’in Orta Malı adlı romanı olacak. Proje kapsamında 1831-1928 yılları arasında Arap alfabesiyle basılmış Türkçe süreli yayınlardan yaklaşık 300’ü tarandı. Yapılan taramalarda Türk edebiyatı tarihlerinde, antolojilerinde adı geçmeyen pek çok yazar ortaya çıkartıldı. Ayrıca Ahmet Mithat ve Peyami Safa gibi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarının gazete ve dergi sayfalarında unutulan yapıtlarına da ulaşıldı.

TÜRK EDEBİYATININ EMİLE ZOLA’SI

Tefrika Dizisi’nin ilk kitapları, Halide Edip Adıvar’ın kızkardeşi olan Belkıs Sami Boyar’ın Aşkımı Öldürdüm adlı romanıyla Türk edebiyatının Émile Zola’sı olarak adlandırılan Selahattin Enis’in Orta Malı adlı romanı olacak.

sozcu.com.tr

Etiketler

İlginizi çekebilir...