Bir Doğa Masalı Yaşayan Kitap, 20. İstanbul Uluslararası Kukla Festivalinde

5935

Bu yıl 20.si düzenlenen İstanbul Uluslararası Kukla Festivali Kapsamında Tiyatro Gülgeç’in “Bir Doğa Masalı Yaşayan Kitap” adlı oyunu 14 Ekim Cumartesi günü saat 15.00′ da Kadıköy Öykü Sahne’ de seyirci ile buluşacak.

15 ÜLKEDEN DÜNYACA ÜNLÜ 20 GRUP KATILACAK

Bu sene programda üç yerli oyun, 15 ülkeden 18 yabancı topluluk yer alıyor. Yerli gruplar, Cengiz Özek, Tiyatro Gülgeç, Açıkgöz Kukla’dan oluşuyor. Yabancılar ise; Avusturya’dan Thomas Eddl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra, Ytuquepintas ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotti, Macaristan’dan Mikropodium, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Sovannaphum, Rusya’dan Meta Zero, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato, İsrail’den Ornan Braier ve Hindistan’dan Krishnan Kutty Pulavar Memorial Tholpavakoothu Puppet Centre.
Bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek festivalde; 2017 yılının Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı olması sebebiyle gölge tiyatrosuna da özel bir yer verildi. Gölge Tiyatrosu’nun doğduğu yer olarak düşünülen Asya’dan birçok gölge kukla grubu festivale davet edildi. 

Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi Karagöz Koleksiyonu da yıllar sonra yeniden sergilenecek.

5935-2

Bir Doğa Masalı Yaşayan Kitap 

Tarih: 14 Ekim 2017
Yer: Öykü Sahne

Adres: Bahariye Cd., Sakız Gülü Sk. No:27, 34710 Kadıköy/İstanbul
Saat: 15:00

Biletleri biletinial.com‘dan alabilirsiniz.

– Türkiye / Tiyatro Gülgeç – Bir Doğa Masalı – Yaşayan Kitap –

+4   45dk   Türkçe

5935-3

Pantomim sanatçısı, okuduğu bir masal kitabından çok etkilenir ve kitabın anlattığı masala çocuklarl apaylaşmayı o kadar çok ister ki; bu isteğin saflığı ve güzelliğiyle kitap yaşamaya başlar. Kitabın içinden bir anda kelebekler, arılar, çiçekler, müz,syenler, anlatıcılar ve kuklalar çıkar. Masal da doğa gibi canlanıverir. Anlatıcılar masala anlatmaya, kuklacılar kitaptaki karakterlerin kuklalarını oynatmaya, müzisyenlerse kitabın müziğini çalmaya başlarlar ve bir doğa masala başlar.

Masalda Bilge Dede ile Tarçın’ın hikayesi anlatılmaktadır. Annesi ve babasu iş seyahatine giden Tarçın yaz tatilinde çocuklar için açılmış olan bir sanat okuluna başlayacaktır; bunun için de anne ve nanası onu ormanda yaşayan dedesinin yanına götürmüşlerdir. Ormanda harika kıpır kıpır şenlikli bir yaz başlamıştır; fakat Tarçın annesi ile babasından ilk defa ayrı kaldığı için üzgündür. İçine dönmüş ve hırçınlaşmıştır. Yeni okuluna arkadaşlarına ve orman yaşantısına alışmakta güçlük çekmektedir. Fakat dedesinin sevgisi, doğanın gücü ve beklenmedik yaşananlar Tarçın’ı çok değiştirecektir.

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site