Büyük Valide Han’da eksiksiz bir dünya: “Majaz”

5878

“Majaz” isimli proje sergi 13 Eylül – 30 Kasım tarihleri arasında BLOK art space Büyük Valide Han ve BLOK art space Çukurcuma’da.


Büyük Valide Han’daki proje alanında İranlı sanatçı Sahand Hesamiyan ile Buşra Tunç’un mekâna özgü bir yerleştirmeleri yer alırken, BLOK art space Çukurcuma’da ise İranlı sanatçının diğer eserleri sergilenecek.

“Majaz” adlı sergi ile İranlı sanatçı Sahand Hesamiyan, BLOK art space‘in Büyük Valide Han’da bulunan 53 numaralı proje alanı için sanatçı Buşra Tunç ile ortak bir çalışma gerçekleştirerek mekâna özgü bir yerleştirme yapıyor.

“Majaz” sergisinin bir ayağını oluşturan bu yerleşmenin oluşum süreci, detayları ve planlarından ilhamla üretilen sanatçının diğer eserleri ise BLOK art space‘in Çukurcuma mekânında eş zamanlı olarak sergilenecek.

İki mekanı birbirine bağlayan İranlı sanatçı “mecazi” anlamına gelen Farsça kelime “majaz” ile bilinmeyen ve metaforik olanlar ile görülen ve deneyimlenebilen arasında bir denge kurmayı amaçlıyor.

Çalışmalarında özellikle İslam mimarisinin geometrik özelliklerine vurgu yapan sanatçı, Büyük Valide Han mimarisinin zaman içerisinde geçirdiği değişimi ışık üzerinden yorumlayarak izleyicilere bir deneyim alanı da yaratmaya çalışacak.

Hesamiyan: Işığı mimarı anlamda kullanıyorum

Sanatçı Sahand Hesamiyan, sergiye dair şunları söylüyor:

Farsçada hem mecazi hem de gerçekdışı anlamına gelen Majaz, açıklanamayan bir deneyimi ifade eder. İşte böyle bir deneyim Büyük Valide Han’a girildiğinde de hissedilir. Bu, görünmez bir olgunun deneyimidir. Bu mekana ilk adım attığım an pencerelerden giren ışık beni etkilemişti; ışık alanda büyüleyici bir dinamik etki yaratıyordu. Ustalıkla uygulanan ışık içeriyi aydınlatmanın ötesinde mekânsal niteliği de zenginleştirir. Bu çok yönlülük İslami mimarinin tarih boyunca önemli bir unsuru olmuştur. İslami mimaride ışık süslemenin bir parçasıdır. Mimari faktörlerin kullanılmasıyla dışarıda görünmez olan ışık, içeride değişim göstererek büyüleyici, canlı ve somut bir deneyime dönüşür. Işığı mimarı anlamda kullanıyorum ve mekanın niteliğini geliştiriyorum. Sergiye adını veren heykel geleneksel mukarnas (petek şeklinde mimari süsleme) formlarını kullanarak ışımayla oynuyor. Büyük boyutlu yapısal çabalarla bütün alanı kapsamaktan kaçınan Majaz, mekanda yeni bir doruk noktası yaratıyor. Majaz üstün ve eksiksiz bir dünyayı, bir ütopyayı temsil ediyor.

“Majaz” proje sergisi 13 Eylül – 30 Kasım tarihleri arasında BLOK art space Büyük Valide Han ve BLOK art space Çukurcuma mekânlarında gezilebilecek.

Sahand Hesamiyan hakkında

1977 yılı Tahran doğumlu. Tahran Üniversitesi Heykel bölümünden mezun.

Tahran’da çalışan ve yaşayan Hesamiyan’ın interaktif işlerinin kaynağı İslami mimarisi.

Hesamiyan’ın çalışmaları yaşadığı kent Tahran başta olmak üzere Paris, Venedik, Brüksel, Londra, Los Angeles gibi birçok şehirde sergilenmiştir.

gazetekarinca.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site