Don Kişot Balesi’nin ilk gösterimi 24 Şubat’ta Kadıköy Süreyya Operası’nda

7131 (1)

Cervantes’in ‘Don Kişot’ romanından esinlenilerek sahneye konulacak olan Don Kişot Balesi’nin ilk gösterimi 24 Şubat akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde yapılacak.


Don Kişot Balesi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından seçilmiş bazı bölümlerden esinlenilerek sahneye taşınacak.

Ludwig Minkus’un bestesiyle Marius Petipa tarafından ilk kez 1869 yılında Moskova’da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelenen eser, müziklerindeki melodi zenginliği, İspanya kültürünün renkli ve heyecan verici etkisinin uyumlu birlikteliğiyle klasik bale dünyasının en ihtişamlı eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yüksek seviyedeki bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuvarlarında değişmez bir yeri olan Don Kişot’u Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor.

Orkestrayı Roberto Gianola’nın yöneteceği Don Kişot Balesi’nin dekor tasarımı İsmail Dede, kostüm tasarımı Gizem Bedil, ışık tasarımı ise Önder Arık tarafından yapıldı.

24 Şubat akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek ilk gösteri sonrasında eser; 27 Şubat, 14,16, 20, 22 ve 23 Mart 2018 de saat 20.00 ‘de, ve 3 Mart 2018 Cumartesi günü saat 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

gazetekarinca.com

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site