En iyi ilk albümlerden biri: “Burak Buyruk – Yalnızlık Abidesi”

Duran Adam Gezi Direnişi için ne anlama geliyorsa, tanınmasına vesile olan “Koşan Adam” şarkısı da Burak Buyruk için aynı şey. 2010 yılında ilk single olarak yayınlanan şarkının, azımsanmayacak bir evveliyatı var.

Kendi sözüne, müziğine kitlenen pop-rock şarkıcısı Burak, ilk topluluğu Pozitif’i 1993 yılında kurmuş, Nükleer Santrale Hayır konserlerinde çalmış. Sosyoloji okumuş, Londra’larda yaşamış, dönüşte kurumsal hayatın takım elbisesiyle tanışmış. Sonra kravatı fora ettiği gibi bir topluluk kurmuş: Filmstar adıyla İstanbul’un namlı barlarında çalmış.

İlk albümü “Yalnızlık Abidesi”, yıllardır biriktirdiği şarkıların meyvesi.

Burak’ın şarkıları ideallerle hayatın gerçekleri arasındaki açıdan besleniyor. Tükenmişlik, yabancılaşma, kaçış, fantastik hayaller, hayal kırıklıkları ve küçük umutlar satırlar arasında resmigeçit yaparken, tüm şarkıları dikine kesen şey aşk. Yani onun meziyetleri sayfasına yazılacak ilk satır şüphesiz şarkı sözleri. Güfteleri ve vokalini de yabana atmamalıyız tabi.

Neşeyle hüznü iç içe yaşatan bu akustik tınılı albüm “Neredesin Firuze”nin devam filmine rahatlıkla soundtrack olabilir. O artık elinde albümüyle koşan bir adam, azıcık hızlanırsanız yakalayabilirsiniz.

Murat Beşer / Cumhuriyet

2248

“Epeydir rastlanmadık ölçüde yeni, taze ve iç açıcı bir sound’la geldi Burak Buyruk. İlk grubu Pozitif’i 1993 yılında kuran ve o günden beri (D&R’larda mağaza müdürlüğü dahil) çok sayıda (dolaylı ya da doğrudan doğruya müzikle ilgili) işle uğraşan Buyruk’un albümü rock tabanlı bir pop olarak özetlenebilir. Ama sıradan ya da standart pop değil. Vokal becerisi ile kelimeleri/cümleleri havalandıran müzisyen, Mirkelam ve Mansur Ark’ın yaptıklarına yakın bir hissiyat ile ritme taklalar attırıyor. Ve altta hep sağlam bir rock… Piyasanın kuraklığını hafifletebilir.”

Naim Dilmener / Kelebek

web

facebook

twitter

instagram

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site