Erte Oyar: “Kendinden Kaçak”

erte-oyar

Kendimin peşindeyim çoktandır. Koca bir dünyanın tutsağıyım. Yapayalnızım. Neresi burası. Neyin suçlusuyum…Kafka mıyım. Brecht miyim. Kimim.

Hangi duyguya dolanmışım ben?…Hangi duygu elimi kolumu sımsıkı bağlamış?! Kimler düşüncelerimi dondurup varlığımı esir almış…Bir söyleyen olsa! Kimin buna hakkı var. Kimlerin ya da…Yıllardır soramadığım sorularla kıvranıyorum. Nedir ya da kimdir yaşantımızı cehenneme çeviren? Hep duvarlar…Yasaklar…Ayıplar. Mutlu olmaya hakkımız yok mu…Kendime giden bütün yollar bağlanmış.

Bence hepimiz kendimizden uzaklarda, ne olduğunu bilmediğimiz bir amaca doğru sürükleniyoruz. Güçsüz, yorgun, inançsız…Yapayalnız. Pekiyi bilgi nerede, düşünmek nerede. Gerçek nerede…Yardım eden olmayacak mı? Karanlıkta kalmışız. Boğucu bir hava.

Yıllardır insanlar, dümeni olmayan gemiler gibi yönü olmaksızın yaşayıp gitmekte. Ben de onlardan biri değil miyim?!…Mutluluğu arıyorum. Yani özgürce düşünmeyi, konuşmayı, konuları irdelemeyi, tartışmayı…Yasaklara çarpmadan yolumu aramayı. Oysa küçük yaştan beri hapsedildiğimiz görünmeyen duvarların arasında, olmayan çıkış yolunu arıyoruz. Oyun belli değil mi…

Güçlü devletlerin güçsüz olanlara yaptığı baskı, insanların yalnız kendi haklarını gözeterek diğerlerini ezmesi, insana saygı ve sevgi gibi duyguların hiçe sayılması, insanların yaşama hakkının da mutluluk arayışının da elinden elinden alınması yaşamı cehenneme çeviriyor.Kötülükler dalbudak salıyor. Bir yağma düzeni içinde gözümüz kapalı, önümüzü görmeden rastgele yürüyoruz. Kendimizden kaçarak nereye gidiyoruz?!…Ben kimim pekiyi. Niçin kendimden uzaklara gitmeye çalışıyorum. Neden kendimi sevmiyorum.Suçum ne?

İşte cehennem. Çocuklarımıza söyleyecek sözümüz kalmadı. Vereceğimiz bir şey de! Onlar da çoktandı yakınmayı kestiler, hiçbir konuda soru sormuyorlar zaten. Kimse gülmüyor. Duyarlılıklarını yitirmiş gibiler.

Bu gidiş nereye?…Bu arayış yetmez mi. Bitmesi gerekmez mi…

ERTE OYAR

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site