Filmekimi 85 bine yakın izleyiciye ulaştı

6023

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu sene 16. kez 29 Eylül-9 Ekim tarihlerinde düzenlenen Filmekimi, ek seanslarla birlikte İstanbul’da toplam 200 seansta 50 filmi izleyicileriyle buluşturdu ve yüzde 95’e varan doluluk oranına ulaştı.


İlk yıllarında İstanbul’da tek bir sinema salonunda düzenlenen bir ‘sonbahar film haftası’ olan Filmekimi, ilk kez yapıldığı 2002 yılında 35 seansta gösterilen 20 film ile 15 bin seyirciye ulaşmıştı. Filmekimi 16. yılında, 7 şehirdeki 10 sinema salonunda düzenlenen toplam 314 gösterimde 85 bine yakın sinemaseverle buluştu.

Vodafone Red’in desteğiyle gerçekleştirilen Filmekimi yoğun ilgi nedeniyle 15 ek seansla başlamış ve programında, Cannes’da Altın Palmiye kazanan ‘Kare’den, Jüri Büyük Ödülü dahil dört ödül kazanan ‘Kalp Atışı Dakikada 120’ye, Juliette Binoche’un başrolünde parladığı ‘İçimdeki Güneş’ten, Yorgos Lanthimos’un Cannes En İyi Senaryo Ödüllü yeni filmi ‘Kutsal Geyiğin Ölümü’ne, Michael Haneke’nin Cannes Film Festivali’nde yer alan filmi ‘Mutlu Son’ ve Robert Pattinson’ın performansıyla dikkat çeken Safdie kardeşlerin son filmi ‘Soygun’a kadar merakla beklenen birçok yönetmenin 50 filmi yer aldı.

milliyetsanat.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...

Özel tasarımlara ilgi duyanlar için çok farklı saç aksesuarları: “Melix Design”