George Clooney ve eşi Amal Clooney, Suriyeli sığınmacılar için okul açıyor

5182

ABD’li oyuncu George Clooney, insan hakları avukatı olan Lübnan asıllı eşi Amal Clooney ile birlikte The Clooney Foundation for Justice (Adalet için Clooney Vakfı) aracılığıyla, Lübnan’da sığınmacı olarak bulunan 3 binin üzerindeki Suriyeli çocuk için 7 adet okul açacaklarını duyurdu.

Vakfın internet sitesinden yapılan açıklamada HP, Google ve Unicef’in de destek verdiğini belirttiği projeye ayrılan miktarın 3.3 milyon dolar olduğunu açıkladı. Açıklamada “Bu girişmle mülteci olan Suriyeli çocuklara eğitim desteği vermeyi ve onlara, gelecekte, nesillerinin ihtiyacı olan liderler olabilmeleri için bir temel sunmayı amaçlıyoruz” şeklinde ifadeler yer aldı.

Clooney çifti, vakfı dünyanın her yerindeki mahkemlerde dersliklerde ve topluluklarda eşitlik şiarıyla geçen yıl kurmuştu.

Çift, geçen yıl mart ayında Uluslarası Kurtarma Komitesi (IRC) tarafından düzenlenen bir etkinlik kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan üç sığınmacı aileyle buluşarak sohbet etmişti. Clooney sohbet sırasında İrlandalı köklerine değinmiş ve yakın bir zamana kadar ABD’de İrlandalı olmanın ne denli zor olduğundan söz ederek “Kim olduğumuzu hatırlamak konusunda iyi bir sınav veremedik” diye konuşmuştu.

sputniknews.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...

Ankararınca Dergi’nin 7. Sayısı çıktı