Hollanda Araştırma Enstitüsü Kapatılmıyor

2286
Barcın Höyük kazıları (Görsel: NIT internet sayfası)

Ekonomik nedenlerden dolayı kapatılması gündeme gelen İstanbul’daki Hollanda Araştırma Enstitüsü en az beş yıl daha faaliyet gösterecek.


Türkiye’de yaklaşık olarak 60 senedir faaliyet gösteren ve birçok projeye imza atan Hollanda Araştırma Enstitüsü, geçtiğimiz Mayıs ayında ekonomik nedenlerden dolayı kapanacağını duyurmuştu.

Enstitünün Facebook sayfasındaki açıklamaya göre, Aralık ayında gerçekleştirilen NINO (Hollanda Yakındoğu Enstitüsü) ve NIT (Hollanda Araştırma Enstitüsü) yönetim kurulu toplantısında Hollanda Araştırma Enstitüsü’nün kapatılmayacağı kararı alındı.

Açıklamada NINO’nun devam eden desteğiyle yeni programlar ve ortaklıklar geliştirileceğinin de müjdesi verildi. Koç Üniversitesi’yle gerçekleştirilen işbirliğinin devamı, Hollanda Konsolosluğu’yla işbirliğinin yoğunlaştırılması bu gelişmeler arasında olacak.

Enstitü Beyoğlu’ndaki Merkez Han binasındaki NIT kütüphanesiyle ve araştırma merkeziyle, öğrencileri ve araştırmacıları ağırlamaya devam edecek. Yeni yılda da konferanslar, kurslar ve diğer etkinlikler gerçekleşmeye devam edecek.

Ayşe Bursalı / arkeofili.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site