İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali | 15 Eylül-14 Ekim’17

5901

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2’incisi düzenlenen ‘İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali’, 15 Eylül – 14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 8 ilçeye yayılacak ‘barış’ temalı festival, 11 ülkeden gelecek şair ve yazarları İzmirli edebiyatseverlerle buluşturacak.


Edebiyat dünyası bir kez daha İzmir’de buluşuyor. İlki 2015 yılında ‘Edebiyat Özgürleştirir’ temasıyla düzenlenen Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’nin ikincisi, 15 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İzmir’in pek çok ilçesinden birden düzenlenecek etkinliklerin bu yılki teması ise ‘barış’ olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve direktörlüğünü Haydar Ergülen’in, editörlüğünü ise Mahmut Çınar’ın üstlendiği festivalde Türkiye’den ve farklı ülkelerden katılımcılar; İzmirli edebiyatseverlerle panellerde, söyleşilerde, okumalarda, dinletilerde ve atölyelerde bir araya gelecek. Festival kapsamında ayrıca sezonun en etkileyici tiyatro oyunları sahnelenecek.

ONUR KONUĞU ADONİS VE ÖZDEMİR İNCE

‘Edebiyat Barıştırır’ ilkesiyle düzenlenen bu yılki festival, Türkiye’nin en önemli şair ve yazarlarını İzmirlilerle buluştururken dünyanın yaşayan en büyük şairlerinden Adonis’i de ağırlayacak. Adonis, Türk şiirinin büyüklerinden Özdemir İnce’yle birlikte festivalin onur konuğu olacak. Adonis ve Özdemir İnce’ye Türkiye’den, Fransa’dan KKTC’den ve Kıbrıs Rum Kesimi’nden şairler eşlik edecek.

8 İLÇE 11 ÜLKE

Konak, Buca, Bornova, Torbalı, Selçuk, Aliağa, Bayındır ve Bergama’da düzenlenecek etkinliklere, festivalin bu yılki teması olan ‘barış’ı konuşmak ve ‘barış’ üzerine şiirlerini okumak için daha önce savaşla yüz yüze gelmiş ya da hala çatışma bölgesi olan ülkelerden şairler ve yazarlar katılacak. Bir ay sürecek festivalde Türkiye’nin yanı sıra, Fransa’dan, İtalya’dan Polonya’dan, Suriye’den, İspanya’dan, Bosna Hersek’ten, Azerbaycan’dan, Yunanistan’dan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC’den ve Kıbrıs Rum Kesimi’nden de konuklar olacak.

hurriyet.com.tr

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site