Leonardo Da Vinci’nin eserinde hata iddiası

5995

Uzmanlar, İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin son eserinde kritik bir hata bulunduğunu iddia etti.


İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) isimli son eseri 15 Kasım’da New York’ta müzayedeye çıkarılacak. 90 milyon dolara alıcı bulması beklenen tablo, 60 yıl önce sadece 60 dolara ismi açıklanmayan bir sanatsever tarafından satın alınmıştı.

Lenardo da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa ile aynı dönemde, 1500’lü yıllarda yaptığı düşünülen Salvator Mundi’de, Rönesans giyim tarzı ve elinde cam bir küreyle tasvir edilmiş “Hz. İsa” görülüyor. Fakat uzmanlar, Da Vinci’nin “Hz. İsa”nın elinde görülen cam küreyi tarzına aykırı olarak gerçekçi bir şekilde resmetmediğini iddia etti. Buna göre sanatçı, son tablosunda fizik biliminin optik kurallarını ihlal etti. Hz. İsa’nın elinde bulunan şeffaf kürede gerçek hayatta olması gerektiği gibi ışık kırılmıyor.

Guardian’ın haberine göre, Da Vinci hakkında araştırma yapan yazar Walter Isaacson, konuyla ilgili olarak “Küresel bir düzlemde katı cam veya kristal üzerinden yansıyan ışık cisimlerin gerçeğinden daha büyük ve ters çevrilmiş görüntülerini üretir. Aksine Da Vinci, küreyi sanki içinden geçen ışığı bozmayan boş bir cam baloncuk gibi çizdi. Sanatçı bu küreyi dikkat dağıtmamak için bu şekilde resmetmeyi tercih etmiş olabilir. Belki de Hz. İsa ve onun yörüngesine mucizevi bir nitelik kazandırmak istiyordur” ifadelerini kullandı.

Küresel düzlemdeki gerçek görüntü örnekleri;

ntv.com.tr

Etiketler

İlginizi çekebilir...

Özel tasarımlara ilgi duyanlar için çok farklı saç aksesuarları: “Melix Design”