Orhan Pamuk: “Türkiye’deki gazetecileri, akademisyenleri, aydınları yalnız bırakmayın”

5786

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Avrupa’ya Türkiye’deki aydın, gazeteci, doktor ve sanatçıların yalnız bırakılmaması çağrısı yaptı.


Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Nobel ödüllü edebiyatçı Orhan Pamuk, Türkiye’de OHAL’le birlikte artan baskılara dikkat çekerek, Avrupa’ya Türkiye’deki aydın, gazeteci, doktor ve sanatçıların yalnız bırakılmaması için çağrı yaptı.

Pamuk röportajda, Türkiye ile Avrupa ve dünyanın kalanıyla siyasi ilişkilerin dışında fazlasıyla bağlar bulunduğunu belirterek, bu bağların siyasi ilişkilere kurban edilerek, insanların cezalandırılmaması gerektiğini ifade etti.

Pamuk, Avrupa’ya çağrı yaparak şunları söyledi:

Türkiye’deki aydınları, sanatçıları, demokratları, gazetecileri ve öğretmenleri ortada bırakmayın… İktidara kızıp, onları yalnız bırakmayın.

Pamuk, gazeteci, doktor, akademisyenlerin tutuklanma ya da seküler yaşam tarzlarından vazgeçmek zorunda kalma endişesiyle Türkiye’den göç ettiklerini söyledi.

16 Nisan referandumundan önce Hürriyet gazetesine verdiği röportajın yayımlanmamasına ilişkin de konuşan Pamuk, “Net bir şekilde referandumda ‘Hayır’ diyeceğimi belirtmiştim. Sonrasında Hürriyet editörleri özür diledi. Anlaşılan üzerlerinde inanılmaz bir baskı vardı” ifadesini kullandı ve bu olayın Türkiye’deki basın özgürlüğünün durumunu gösterdiğini söyledi.

gazetekarinca.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site