Picasso tablosunun altında gizli bir resim keşfedildi

7125

Picasso’nun Diz Çökmüş Kadın tablosunun altında Barcelona şehrinin yağlı boya resminin bulunduğu keşfedildi.


Ünlü ressam Pablo Picasso’nun Diz Çökmüş Kadın (La Misereuse Accroupie) tablosunu yeni bir görüntüleme cihazı ile inceleyen ABD’li araştırmacılar, tablonun altında Barcelona şehrinin yağlı boya resminin bulunduğunu keşfetti. Yeni kullanılmaya başlayan röntgen cihazı, mevcut sanat eseri görüntüleme yöntemlerinden çok daha ucuza, tabloların alt katmanlarına bakmayı mümkün kılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre yeni tarama cihazı taşınabiliyor ve bu sayede ellerindeki eserleri incelemek isteyen müzelere götürülebiliyor.

Barcelona’nın tepeleri kadının sırtını oluşturuyor

Diz Çökmüş Kadın, Picasso’nun daha çok depresif resimler yaptığı Hüzünlü Mavi Dönem (1901-1903) resimlerinden. Picasso’nun tabloyu, Barcelona kentinin yatay yağlı boya resminin üzerine, dikey olarak yaptığı ortaya çıktı. Barcelona’nın tepelerinin konturları, tablodaki diz çökmüş kadının sırtını oluşturuyor.

“Sırada daha birçok tablo var”

Toronto’daki Ontario Sanat Galerisi’nin küratörü Kenneth Brummel, keşfin heyecan verici olduğunu ve sanatçı hakkında daha derinlemesine bilgi edinilmesini sağladığını belirtti.

Projenin yürütücülerinden olan Chicago’daki Sanat için Bilimsel Çalışmalar merkezinden Francesca Casadio ise kullanılan diğer tekniklerin maliyetli olması nedeniyle geçmişte sadece büyük sanat eserlerinin incelenebildiğine dikkat çekti.

Casadio “Sırada, altındaki gerçeklerin bulunacağı birçok tablo daha var” diye konuştu.

gazetekarinca.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site