Roma’nın tarihi bu filmde: “Zaferler ve Ağıtlar”

5823

İstanbul Modern Sinema, William Kentridge’in ‘Zaferler ve Ağıtlar’ adlı filmini Türkiye’de ilk ve tek sefer 15 Haziran’da gösterecek.


‘Sanatçı ve Zamanı’ koleksiyon sergisinde çalışmaları yer alan sanatçı William Kentridge’in ‘Zaferler ve Ağıtlar’ adlı sanat filmi, Türkiye’de bir defaya mahsus olmak üzere İstanbul Modern Sinema’da izleyiciyle buluşuyor. Animasyon, çizim, tiyatro oyunu, heykel, video ve yerleştirmeleri ile tanınan Johannesburg doğumlu sanatçı William Kentridge, Roma’nın etkileyici tarihine atıfta bulunduğu bir proje tasarladı. Gerçekleştirilmesi 12 yıl süren projenin son iki yıllık süreci ise ‘Zaferler ve Ağıtlar’ adıyla filmleştirildi.

Kentridge, proje için Roma’daki Tiber Nehri’nin tarihi kıyısının 550 metrelik kısmında sergilenmek üzere her biri 10 metre yüksekliğinde 90 adet ikonografiden oluşan çağdaş bir fresk hazırladı. Sanatçı bu fresk ile Remus cinayetinden Bernini’nin heykellerine, Pasolini’nin ölümünden mülteci sorunlarına kadar Roma tarihinin önemli figürlerini ve kentin hem iyi hem de kötü hatıralarını yeniden yorumladı. Nehrin beyaz travertenlerinde Kentridge’in geçici ikonografileriyle yarattığı bu yeni hikaye birkaç yıl içinde kaybolacaksa da, freskin hatırası belgeselde yaşayacak.

‘Zaferler ve Ağıtlar’, 15 Haziran Perşembe günü saat 18.00’de İstanbul Modern Sinema’da izlenebilecek.

milliyetsanat.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...