Türkiye’den Venedik Bienali’ne 122 öğrenci gidiyor

7162

Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin Türkiye Pavyonu’nda yer alacak ‘Vardiya’ projesinin detayları dün düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.


Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi bu yıl 26 Mayıs – 25 Kasım tarihleri arasında 16. kez düzenlenecek. Bienalde küratörlüğünü Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nın üstleneceği ana serginin başlığı ‘Freespace/Serbestmekân’ olarak belirlendi. Yanı sıra Arsenale ve Giardini’de Türkiye Pavyonu’nun da aralarında bulunduğu 65 ülkenin sergileri yer alacak.

‘Bienal ne işe yarar?’

Bienal kapsamında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu’nda yer alacak proje ‘Vardiya’ önceki akşam düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ile Türkiye Pavyonu mimarlık sergisi eş sponsorları Schüco Türkiye adına Can Eren ve VitrA adına Ali Aköz birer konuşma yaptı. Kerem Piker küratörlüğünde ve Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün’ün yardımcı küratörlüğünde düzenlenen ‘Vardiya’, kapsamında farklı ülkelerden 500’e yakın başvuru arasından seçilmiş 122 mimarlık öğrencisi, bienal süresince haftalık vardiyalar halinde Venedik Bienali’ne götürülecek. 122 öğrenci başvurularında ‘Bienal ne için var?’, ‘Bienal kimin için var?’ ve ‘Bienal ne işe yarar?’ sorularını yanıtlamış. Bienal kapsamında onlar da, ziyaretçileri bienallerin amacı ve rolü hakkında düşünmeye çağıracak.

‘Vardiya’nın kavramsal çerçevesi ve nasıl ortaya çıktığına dair bilgi veren küratör Kerem Piker konuşmasında şunları anlattı: “Vardiya projesi kapsamında düzenlediğimiz açık çağrıya yanıt veren öğrenciler arasından seçilen 120 genç mimar adayının farklı arka planlardan gelen profesyoneller, akademisyenler ve meraklılar ile buluşmalarını, önceden belirlenmiş programlar dahilinde birlikte üretimde bulunmalarını ve bu üretimler ile genişleyen bir sergi kurgusu oluşturmalarını hedefliyoruz. Güncel dünya mimarlık kültürünün ve tartışmasının bir parçası olduğuna inandığımız katılımcılarla birlikte merak eden, soru soran ve kendisini sürekli geliştirmeye çalışan bireyler olarak bizler aynı zamanda birbirimizi anlamaya çalışıyor, üretken kılmaya gayret ediyoruz. Bizler bu sergiyi ve serginin hazırlık sürecini, içinde bulunduğumuz zamanlarda bienalin ne işe yaradığını, kimin ve ne için var olduğunu yeniden düşünmek için bir fırsat olarak da görüyoruz.”

İKSV’nin koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda, bienali öğrenme ve tartışma ortamına dönüştürecek uzun soluklu bir projeye ev sahipliği yapmayı amaçlıyor.

50 OTURUM 12 ATÖLYE

Bienali gezecek mimar adayları Türkiye Pavyonu’nda düzenlenecek kamuya açık bir dizi etkinlik ve atölye çalışmasına katılacak. Adaylar bienal süresince korku filmlerinden kent-çocuk ilişkisine, yapay zekâdan zanaata çok çeşitli konular etrafında yapılacak 12 atölye çalışması sonucunda sürekli genişleyen ve bienal sonrasına uzanması hedeflenen bir sergi içeriği oluşturacak. Atölye çalışmalarının yanı sıra bienal boyunca dijital olarak yayınlanması planlanan, bienal izleyicilerinin de katılacağı yaklaşık 50 çevrimiçi yuvarlak masa oturumu ve altı konuk konuşmacı sohbeti ile Türkiye Pavyonu, 25 hafta boyunca yaşayan bir öğrenim ve üretim platformuna dönüşecek.

milliyetsanat.com

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site