Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali

5193

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’nde, 1976 yılında Gelibolu Turizm ve Tanıtma Derneği öncülüğünde başlatılan ve bu yıl 20’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali’nin programı belli oldu.


Gelibolu Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek organizasyon 8 farklı ülkeden 300’e yakın kültür ve sanat elçisini buluşturacak. Açık hava sinema gösterimi  ile 14 Ağustos’ta başlayacak. Festival 20 Ağustos gecesi Sertab Erener konseri ile son bulacak. 14 Ağustos Pazartesi akşamı Hamzakoy’da gerçekleştirilecek olan açık hava sinema gösteriminde “Nostalji Günleri” adı altında düzenlenen programın ilk filmi olan Ata Demirer’in baş rolü oynadığı ‘Olanlar Oldu’ saat 22.00’de ücretsiz olarak halkla gösterilecek.

15 Ağustos akşamı bir sahil kasabasında motorsikletiyle dondurma satan adamın hikayesinin anlatıldığı ‘Dondurmam Gaymak’ isimli film ve 16 Ağustos akşamı da 2016 yılında vizyona giren baş rollerde Cem Yılmaz ve Berat Efe Parlar’ın rol aldığı ‘İftarlık Gazoz’ isimli film açık hava sinema gösteriminde Hamzakoy’da daha önce çadır kurulan alanda saat 22.00’de izleyicileri ile buluşacak.

20’nci Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali’nde, 50’den fazla ünlü taklidi yapabilen sanatçı Yavuz Seçkin yepyeni sahne gösterisi ‘Hangi Yüzle Stand-up Show’ ile 17 Ağustos akşamı Gelibolu’da olacak. Rumeli Türküleri ile Burhan Güneş’in 18 Ağustos,  Manga’nın 19 Ağustos ve Sertab Erener’in 20 Ağustos’ta sahne alacağı halk konserlerinde gruplar da dans gösterilerini sergileyecekler. Belediye ek hizmet binası ile Atatürk Kültür Merkezi’nde el sanatları sergilerinin açılacağı, çocuk animasyon ve sportif etkinliklerin de yer alacağı festivalin resmi açılışı 18 Ağustos Cuma günü saat 17.00’de kortej yürüyüşü ile başlayacak.

Festivale, Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya, Ukrayna ve Litvanya’dan gruplar katılacak. Gelibolu Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Özacar, festivalin ana teması olan dünyaca ünlü Sardalya balığının ön plana çıkarılarak, kültürel ve sanatsal etkinlikler ile Gelibolu’da keyifli bir festival programı yaşanacağına söyledi. -Doğan Zelova (DHA)-

hurriyet.com.tr

Etiketler

İlginizi çekebilir...

Ankararınca Dergi’nin 7. Sayısı çıktı