Yolda yazılmış, yolda silinmiş, yolda kaybolmuş bir kitap: “Route 66″

7153

Merhaba, öncelikle uzun zamandır beklenen ve Route 66 Efsanesi üzerine sonunda Neo-Beat literatüründen önemli bir cevap niteliğindeki çalışmanız geldi, bizlere biraz bu çalışmanızdan bahseder misiniz?

Emre Önkibar: Yolda yazılmış, yolda silinmiş, yolda kaybolmuş bir kitaptan bahsediyoruz. Eğer carpe diem yani anı yaşamak kitaplaşsaydı zaten böyle bir şey ortaya çıkacaktı. Bu yapının üzerine Neo-Beat dili eklendikten sonra, direk olarak kana karışan tribal öyküler bazı hassas noktalarımızda güçlü hisler uyandıracaktır. Route 66 felsefesi ise kitapta sürekli varlığını hissettirecektir. Tür olarak ise kesinlikle kategori dışı olarak nitelendirilmesi gereken bir eser.

Ufuk S. Yüksel: Route 66 yapısı gereği roman, antoloji, öykü vs. gibi türlerin hiçbirine uymuyor. Merkezinde psychedelic deneyimlerin olduğu -ki kitabın en güçlü kısımları da burasıdır- gerçeği simülasyonlaştıran bir çalışma. Kesinlikle bir anı-gezi metni değil, içine girildikçe etkisini daha da hissettiren oldukça karanlık bir metin. Teknik olarak Neo-Beat literatürüyle evrilen yeni bir dil kullanıldı, bu ilk kez karşılaşacak olanlara çok yabancı Neo-Beatlere ise çok tanıdık ve kendilerinden gelecektir.

Bir de Yolda Projesi’nden konuşalım, bu proje nerede ve ne zaman başladı, bizlere biraz anlatır mısınız?

U: Birbirinden habersiz olarak asfaltta ilerleyen backpackerların, tesadüfen birbirini bulmasıyla başladı. Route 66 bu enerjinin merkeziydi.

E: İlk Neo-Beatler için özellikle ‘’arayış’’ her zaman vardı, arayış yol’daydı ve yol’a çıkmak bizim için kaçınılmazdı. Birbirimizi bulacağımızı yola çıkınca zaten anlamıştık. Bu anlamda Yolda Projesi doğuştan gelen bir refleksin somutlaşmış haliydi.

7153-2

Kitap baştan sona mı okunmalı yoksa sondan başa mı?

U: Önce baştan sona, sonrasında ortadan başa; sonra ortadan sona, sonrasında ise herhangi bir sayfadan başlayarak…

E: Kitabı ters tutup, amuda kalkarak okumak bu sorunsalı ortadan kaldıracaktır.

Kitapla hangi içki içilmeli, hangi içki içilmemeli?

E: Flamingo Drop (Sahra Çölü’ne özgü bir kokteyl) içmek gerekir. Çay içmemek gerekir. Aslında bu daha çok kitabın üzerine hangi içkiyi dökmek istemenle alakalı.

U: Votka-süt içilmeli, çay -kesinlikle- içilmemeli.

Kitabın filmi çekilse yönetmeni kim olurdu?

E: David Lynch, Christopher Nolan ve Gaspar Noe.

U: David Lynch, Richard Linklater, Jean-Luc Godard …

Route 66’den Almanya’daki karanlık ormanlara, Sahra Çölü’nden Miami kıyılarına uzanan karmaşık bir rota üzerinde, yol öykülerine dayanıyor, bu kitabın bir filmi çekilse, soundtrack çalışmasında hangi şarkılar yer alır?

U: Pink Floyd’un Piper at the Gates of Dawn albümü filmin soundtracki olabilir. Bunun dışında kitapta ayrıca bir soundtrack paylaştık. O şarkılar olmasa, kitap yazılamazdı.

E: Öykülerde çok sayıda şarkı var, kitap başlı başına konsept albüm gibi zaten. Bunun nedeni ise karmaşık duyguların aktarımı sırasında müziğin inanılmaz yardımcı olmasıydı. Kelimeler kanımıza karışmış virüs gibidir. Müzik ise kanımızı karışan kelimeleri arındıran antitoksin gibidir. Müzik dinlemek ve kitap okumak ise temel düzeyde insanın başına gelen en güzel şeylerdir.

Kitap dışında kalan şarkılar da var. Mesela Neo-Beat tarihinin toplu otostop ritüellerinde mutlaka bir şarkı ön plana çıkardı. Bu şarkı yol boyunca sanki kanımıza işlemiş gibi ideolojimiz olurdu. Mesela OpZen 1’in şarkısı Pearl Jam-Black, OpZen 2’nin şarkısı Gun’s N’ Roses-Sweet Child O’ Mine olmuştu. Route 66’de geçen tribal yol öyküleri, Neo-Beatlerin kozmik bir dürtü eşliğinde yola çıkmaları ve arayış içinde olmaları sayesinde ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla kitaba soundtrack belirlenecekse, bu Neo-Beatlerin dinlediği tüm şarkılardan oluşmalıdır. Çünkü yolda olanlar bu şarkıları hep duyacaktır.

7153-3

Olayların % kaçı gerçektir?

U: Bir anı metni olmamakla birlikte ciddi düzeyde bir gerçeklik söz konusudur. Gerçeklik bu metinde simülasyonlaşmıştır. Ne yazık ki -toplum hazır olmadığı ve sansür kurulunu geçemeyeceği için- bazı hardcore içerikleri zorunlu olarak çıkarmak zorunda kaldık.

E: Bedensel olarak devinime sürüklenmiş ve ruhsal olarak simülasyonlaşmış olaylar silsilesi yüksek seviyede gerçeklik içerir. Olayların bir simülasyonda geçtiği ve yaşananların gerçekten bir simülasyon olmadığı başka türlü kanıtlanamazdı. Bu anlamda kitapta geçen olaylar tipik anı-gezi yazılarının çok dışında kalarak Route 66 ruhunu taşıyan asi çocukların yola çıkmalarından başka bir şey değildir.

Bu kitabı bir şeye adasanız o ne olurdu?

E: Geceyi bitiremeyenlere. Yaşamın rengini merak edenlere. Düş görenlere. Simülasyondan çıkmak isteyenlere.

U: Şu an dünyanın bir yerinde tek başına kendine neden burada olduğunu soran ve her şeyi geride bırakıp asfalta vurmamak için kendini zor tutan insanlara… Ve tabii en başta The Wall’a. The Wall için ölür ve öldürürüm diyen insanlara…

Neo-Beat yazınsal formda edebi bir akıma evrilmekte midir?

U: Sadece Neo-Beat çevresinde olanların anlamını bildiği ifadeler oluşmaktadır. Satürn fısıldayacak, Hector ve diğerleri… Bu edebiyatın kanımca en güçlü yanı, özünü gerçekten almasıdır, çok canlı, deneysel ve heyecan verici bir gerçekliktir bu. Bu eksende metinler çoğaldıkça edebiyatın bizi felsefi açıdan da birleştirdiğini görüyoruz. Bu nedenle inanıyorum ki önümüzdeki süreçte sıra dışı kitaplar ortaya çıkmaya devam edecek ve bunlar gezegende bir şeyleri değiştirecekler…

E: Neo-Beat isminin en önemli özelliklerden birisi anlamının Türkçe değil evrensel olmasıdır. İsminin evrensel fonetik özelliğiyle ve Dünya’nın dört bir yanında takipçilerinin olmasıyla şüphesiz Dünya edebiyatı klasmanında bir evrilme sağlanacaktır. Neo-Beat, Beat kuşağı ile yakalanan özgün dili kendisine has terimlerle ilerleterek, yazın edebiyatının diktatöryal yapısına da kökten darbeyi vurmaktadır. Böylelikle kitap okumanın evrensel yakınlaştırıcılığı ve bireysel özgürleştirici gücü en samimi şekilde okuyucuya geçebilmektedir. Kanımca kozmos yasalarından beslenen bir felsefe ile ortaya çıkacak yeni eserlerle Neo-Beat edebiyatı kendisini tanımlamaya devam edecektir.

Neo-Beat için Olimpos çok değerli, bizlere bunun nedenini anlatır mısınız?

U: Çünkü distopyaya rağmen biz güneyde Olimpos’tan yükselecek ütopya düşüne hep inandık.

E: Neo-Beat düşlerin gerçekleştiği yerlerde olmuştur hep. Ve Haziran’dan sonra yaşanan düşlerin gerçekleştiği yerdir Olimpos.

Kitapta genelde çöl enerjisi hakim, bu enerjinin kaynağından bahseder misiniz?

E: Zen bahçelerinde keşişler meditasyon yapar. Bu bahçelerde bulunan şeylerden birisi de kumdur. Kum büyük bir kayanın en küçük formudur. Çölde senden daha büyük şeyler vardır. Küçücük kum taneciklerinin oluşturduğu koca kum tepeleri ayaklarının altından kayar gider. Gölgen milyonlarcasını yalar geçer. İşte parçalanmak istediğin o anda kum tepesinin üstünde tüm parçalarını bir araya getirmeyi başarırsın. Hiçliğin içinde var olursun. Bu anlamda Route 66’in hiçlikten geldiğini söylemem gerekir. Okunduktan hemen sonra bir varoluş dürtüsü uyandıracaktır.

U: Çöl düşünceleri sıvılaştırır. Psychedelic bir etkiye sahiptir ve her şeyi geride bırakmayı temsil eder. Jim Morrison şiirlerinde bu çağrıyı “The west is the best. Get here and we’ll do the rest” diyerek dile getirir. Route 66 de açık ki okuyucuyu çöle çağırıyor.

7153-4

Peki, Türkiye’de Route 66 rotasının karşılığı nedir?

E: Kutsal OpZen rotası.

U: Neo-Beat’in OpZen olarak tabir ettiği, İzmir’den başlayarak Muğla-Aydın-Denizli hatlarını kullanarak Olimpos’ta Holy Antalya Koyu’nda noktalanan rotadır.

Route 66 6:45’ten yayınlandı, kendilerinin Route 66’e bakış açısı nasıl?

U: Route 66, Beat Kuşağı için olduğu gibi 6:45’in çıkardığı kitaplarda da temel metaforlardan birisiydi. Bunda 6:45’i 6:45 yapan isimlerin ve keza en başta Kaan Çaydamlı’nın Route 66’i çok yakından deneyimlemiş olmasının etkisi büyüktür.

E: Yayımladığı kitaplarla yol metaforunu Route 66 felsefesiyle birleştirerek sunan ve bizzat Route 66’te yol yapmış kişilerden oluşan 6:45, bu felsefenin Türkiye’de yayılmasında büyük paya sahiptir.

Kitap ne kadar sürede yazıldı?

E: Bir asırdan fazla, bir dakikadan kısa sürede.

U: Yaşanması aylar sürdü ama bir çırpıda kaleme alındığı için sadece birkaç haftada yazıldı. Hiç yazılmadan zaten tamamlanmıştı bir anlamda.

Kitabın sizin için en önemli noktaları nereleridir?

U: Gitmenin artık kaçınılmaz olduğu ama gitmekten öldüresiye nefret edilen o anlar… Sadece yaşayanlar bilir bunu.

E: Bugünde yaşamanın ardımda yarınları bırakmak kadar muhteşem olduğunu anladığım anlar…

Çalışma çok sevildi ve elbette devamını bekliyoruz, böyle bir düşünce var mı?

U: Bizim için bu sayfa burada kapanmıştır. Devamını bu kitabın ardından Route 66’e gidecek backpackerlar bu deneyimi şüphesiz orada canlı olarak yazacaklardır.

E: Tüm samimiyetiyle yolda olanların paylaşacak çok şeyi vardır. Daha gidilecek ve yazılacak çok yol var. Bu sadece kitaplarla değil başka düzlemlerde de gerçekleşebilir.

Sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkürler, son olarak NouvArt okurlarına neler söylemek istersiniz?

E: Birlikte ayaktayız, düşeriz bölününce…

U: 3. Dünya Savaşı başlasa, gezegene bir meteor da çarpsa bekleyin, Satürn elbet fısıldayacak…

Gökhan Toker

Etiketler

İlginizi çekebilir...

radyodinlemekicinbir.site