18. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali başlıyor

2002 yılından beri düzenlenen ve özgün, bağımsız, farklı kültürlerde üretilen filmlerle geniş bir izleyici kitlesini buluşturan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yıl, on sekizincisi gerçekleştiriliyor.

Direktörlüğünü Arya Su Altıoklar’ın ve yardımcı direktörlüğünü Ece Karaman’ın yaptığı festival ekibinde Elif Buse Günay, Samim Türkmen, Deniz Eroğlu, Nefes Polat, Berfin Demirat genel, içerik, tasarım ve fuaye, !f X ve programlama koordinatörlüğünü üstlenirken festivalin program küratörleri tiyatro izleyicisinin yakından tanıdığı Hira Tekindor ile Massimiliano Nardulli. Rol aldığı yapımlardaki başarılı performanslarıyla son dönemin en iyi oyuncularından biri olarak adından söz ettiren Metin Akdülger, Türkiye’den Kısalar bölümünün küratörüyken çocuk ve jenerasyon bölümünün küratörü ise Burak Göral.

Festivalin yarışma bölümü “Keş!f”, “!f Ulusal” ve “!f Türkiye’den Kısalar” olmak üzere üç kategoride düzenleniyor. İlk ya da ikinci filmleriyle adını duyurmaya başlayan yönetmenlerin filmlerinin yer aldığı “Keş!f” bölümünde geçtiğimiz yıllarda kısa filmleriyle tanınan Melina León, Edgar Nito, Zhang Chi, Viktor Van der Valk, Tonia Mishiali, ilk uzun metraj filmleriyle karşımıza çıkarken Aaron Schimberg, Elmar Imanov, Agnieszka Smoczyńska, Robert Budina, Ali Jaberansari ve Shola Amoo’nun ise ikinci uzun metraj filmleri, izleyiciyle buluşuyor. “Keş!f” bölümünde izleyeceğimiz filmler arasında Canción Sin Nombre, gerçek bir olaya dayanması ve politik söylemiyle; Chained For Life, End of Season, Fuga, Huachicolero, In Search of Echo ve Tehran: City of Love ise bireye odaklanan hikâyeleriyle dikkat çekiyor. Bir kara film örneği olan Nocturne, Mishiali’nin ataerkil bir düzende bir kadının kendisiyle, bedeniyle olan ilişkisini irdelediği Pause’un yanı sıra toplumsal ve politik konuları işleyen Streha Mes Reve ve The Last Tree adlı filmler de festivalin “Keş!f” bölümünde yarışan filmler arasında.

Festival’in “!f Ulusal” kategorisinde ise Türkiye’den altı yönetmenin ilk ya da ikinci uzun metraj filmleri yer alıyor. Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür’ü ve Elif Akarsu’nun Kader Postası hem politik hem bireysel temaları bir arada işlerken Osman Nail Doğan’ın Güvercin Hırsızları, Ali Vatansever’in Suç adlı filmleri “sokaktaki insan”ın hikâyelerini anlatıyor. Bu kategoride bulunan diğer iki filmde ise Can Evrenol, Peri: Ağzı Olmayan Kız ve Süleyman Arda Eminçe, Suç Unsuru adlı filmleriyle tür sinemasının örneklerini sunuyor.

“!f Türkiye’den Kısalar” kategorisi Ulusal Öğrenci Kısaları ve Ulusal Kısalar olmak üzere iki alt bölümden oluşuyor. İlk bölümde Ömür Deniz’in Dünya Tutuluyor, Sinem Kanat’ın Gece Sürüşü, Metehan Şereflioğlu’nun Her Şey Yolunda, Naz Melis Özdil’in Orada Bir Yerde ve Recep Bozgöz’ün Ronaldo adlı filmleri, bireyi temel alan hikâyeleri işlerken Turan Kubulay’ın belgesel kısa filmi Saksak: Bir Tütün Belgeseli toplumsal, ekonomik ve bireysel temaları bir arada ele alıyor. İkinci bölümde ise yine ağırlıklı olarak bireyin sorunlarını merkeze alan filmlerde otorite ve güç kavramları irdelenirken yönetmenler, bunlara koşut biçimde çatışmaların yol açtığı durumları ortaya koyarak toplumsal ve politik olana gönderimde bulunuyor. Bu kategorinin küratörü olan Metin Akdülger’in sosyal medya hesabında “bağımsız sinemanın en yaratıcı ve cüretkar anları burada gizli” diye söz ettiği “Ulusal Kısalar” bölümünde Anıl Kaya ve Özgür Önurme’nin Akvaryum, Gökalp Gönen’in Avarya, Yiğit Evgar’ın Balık Kraker, Yılmaz Özdil’in Barê Giran (Ağır Yük), Ali Bilgin’in Çilingir, Benhür Bolhova’nın Finiş, Vehbi Bozdağ’ın Görüşme, Yiğit Hepsev’in Kuyruk, Murat Çetinkaya’nın Sonsuz ve Arda Ekşigil’in Tapınak Şövalyeleri adlı filmleri izleyiciyle buluşacak.

Yarışma kategorisinin dışında seçkiler kategorisinde yer alan on alt başlıktaki hem yeni yapım hem de özellikle “Efsaneler” bölümündeki filmlerle sinema severleri oldukça heyecanlandıracak bir programa sahip olan festival hakkında daha fazla bilgi, filmlerin gösterim tarihleri ve biletler için www.ifistanbul.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

0 yorum “18. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali başlıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest