Baş+Arı Olmak

Dünya tarihine zamansız başarı kriterleri kazandırmış olan insanların ortak özelliklerini incelediğimizde, başarısızlığı bile başarı yolunda bir araç olarak kullandıklarına sıkça şahit oluruz. Bunu stratejik bir yöntem olarak uygulamaktan çok yıkılmaz bir inanç ve kararlılık, değişen koşullara uyum, coşkulu bir çalışma temposu ile yakalarlar. O halde insanlık tarihine çağ atlatan dönüşümlere bakış açıları gibi başarı kavramının da kriterleri zamanla değişebilir. Zamansız olan ise Mümin Sekman’ın çok sevdiğim değerlendirmesinde olduğu gibi: “Baş” olmak için “arı” gibi çalışmak gerekir!”

İnsanlara yiyecek üretebilen tek böcek türü olarak arılar, şifa kaynağı balın baş mimarları. Ondan da önemlisi, Einstein’a atfedilen “Eğer arılar ölürse sonraki yıllarda insanlar da ölür.” sözünün de vurguladığı gibi görünenin de ötesinde fonksiyonları ile baş+arı kelimesine sayısız malzeme verebilecek özelliklere sahipler. Elbette doğanın her hücresi ezelden ebede bir başarı hikayesi ve bir denge unsuru. Bu durumda, insanlık tarihinin yazdığı en zamansız, en geçerli başarı kriteri sizce nedir? Soruyu şu açıdan da değerlendirebiliriz: Bu gezegenin gelmiş geçmiş en başarılı insanı kim, herkesin aynı kişiyi aklından geçirmesi mümkün mü? Elbette mümkün olabilir ama her başarı hikayesinin yazarı, evrensel bakıldığında rakiplerle karşılaşacaktır. Bu sebeple, herkesin aynı ismi vermesi genellikle zor olur zira en gönül çelen liderler dahil bilim, siyaset, sanat, din, felsefe tarihinden farklı isimler için öncelikler olabilir. Ayrıca sosyal sorumluluk düzeyinde nice başarı hikayeleriyle örülüdür insanlık tarihi. Ve aslen 10 aylık bir bebeğin attığı ilk adım da kişisel tarihinin ilk yılı için bir başarıdır. Bebek 3 aylıkken adım atarsa bu mucizedir. İşte gezegenimiz mucize niteliğinde başarılara da tanıklık eder. Belki mucize başarılar diye bir kategori için de hem evrensel tarihi hem de özgeçmişimizi tekrar düşünmek isabetli olur.

Peki o zaman nedir ki bu başarı denen ve “başarma işi” olarak sözlüklere geçen kavram? Hatta daha farklı açıdan bakarsak bir insanın yaşamındaki en büyük başarısı nedir? Sevgili okur, siz en büyük başarınızı elde ettiniz mi yoksa planlamaya devam mı ediyorsunuz? Belki de yaşamsal döngünün içinde şans eseri başarmaya meyillisiniz! En popüler üniversiteye girme hakkı kazanmak gerçekten başarı mı? Bu hakkı kazanan iki gençten, zor koşullarda aile bütçesine katkı sağlayarak kazananla, sonsuz imkanlar içinde kazanandan hangisi daha başarılı? Örneği iş yaşamına da döndürmek mümkün. O hayalinizdeki uluslararası şirketteki pozisyona kendi çabanızla kabul edilmeniz midir başarı yoksa bir tanıdık aracılığıyla girmek de başarıdan sayılır mı? Peki ilerleyen yıllarda kim daha başarılı olur? Her zaman doğal yollarla gelen başarı gerçek başarıdır. Misal saniyede 16 milyar aritmetik işlem yapan bilgisayarın tek rakibi yine doğadan ve yine bal arıları. Çünkü bal arısı aynı sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahip.

Soruların sonu gelmez ama insan sorgulayabilen tek canlı olarak önce bunu başarmak üzere yaratılmıştır. Dinsel öğretiler ve pek çok kadim bilgi yaşamın özüne insanın okumasını, öğrenmesini, araştırıp sorgulamasını koymuştur. Baş arı olmanın ilk şartı da yaşam vazifemizi anlamaktan geçecektir. Büyük buluşların kaşifleri, büyük devletlerin kurucuları vazifeye sadakatle bağlı olmalarının sonucunda, alınamaz denen sorumlulukları almış, gecelerini gündüzlerine katarak çalışmıştır. Böylece arının bilmesi gibi bildikleri bal yapma potansiyelini kullanarak yaşam sahnelerinde baş+arı olmuşlardır. Koşulları, insanları suçlamamış, olumsuz yargılara kulaklarını tıkamış olan ve başarısı herkesçe kabul edilen bu insanların başarı için seçtikleri yol da evrensel değerlerle uyumludur. Üstelik değer yaratacak başarılara imza atan insanların kendilerini ifade etme biçimleri de dürüst, ilkeli ve hayranlık uyandırıcıdır.

Yazının girişinde de değindiğimiz gibi başarı hikayesi yazan sayısız iş ve bilim insanının, özellikle de başarısız oldukları bazı olayların ardından, çok başarılı olarak nitelendirildikleri durumlara gelmeleri yaşamın öğretme şekillerinden biri olabilir. Başarılı olurken ve başarılı olduktan sonra başka insanların iyiliği için neler yapacaksınız? Siz başardığınız için daha iyi yaşayan kaç kişi olacak? Bu soruların yanıtları değişken olsa da aslen iç huzuru olmadan sağlanan başarı da sürekli değildir. Hayattaki en büyük başarılardan biri de kendi iç dünyamızı boyadığımız renklerle, çevremize kattığımız pozitif değerlerdir…

Koşulların değişkenliğine uyum ve uygun çözümlerin seçimi de başarı için değişmez kural. Yine arılardan ilgi çekici bir uyum örneği olarak; hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı durumlarda kovanlarının önünde toplanıp kanat çırparak içerideki hava sıcaklığını dengelemeye çalıştıkları biliniyor. Bazen de başarı toplumsal dayatmalar, genel geçer kurallarla gelmeyebilir. Ezber bozan bir başarı her daim akılda kalır ve ilham olur. Tarihi başarıların temelinde ise bir ihtiyaç vardır. Bu bir teknoloji, bir ideoloji, bir inanç olabilir. Başarı aynı zamanda da hizmet etmektir, fayda üretmektir. Üstelik başarı, yol bulup açamayınca da yoldan çekilmenin erdeminin farkında olarak kendini koşullara göre güncelleyebilene er ya da geç gelecektir. En önemlisi, sadece başarı için değil, baş+arı olmak üzere yola çıkalım…

Tuğba Uzüğüten

Etiketler

0 yorum “Baş+Arı Olmak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tuğba Uzüğüten | Takip Et

Reklam

Tuğba Uzüğüten | Instagram

Instagram requires authorization to view a user profile. Use autorized account in widget settings

Tuğba Uzüğüten | Twitter

Pin It on Pinterest