Boşluktaki Ben

Boşluk her şeyi kaplayan varlık değil midir aslında? Boşluk olmadan varlığı nasıl hissedersin? Ya da hissettiğin şey varlık mı? Hep derler ya hayatınızdan fazlalıkları çıkartın. Eşyaları, duyguları, olayları ve hatta kendimizi. Matematik kuralı burada da işledi. Birden bir çıkınca sıfır kalır. Kendinden kendini çıkarınca da sıfır kalır. Neden mi? Eğer gerçekten kendinden kendini çıkarabilirsen elde edeceğin şey koca bir boşluktan ve sonsuzluktan ibaret olur. Ve sen kendine ulaşmış, evrenle bütünleşmiş en yüce ve en hayırlı şekilde olan beninle tanışmış olursun. İlk anne karnına düştüğün anı hatırla mesela. Sen annenin rahmindesin ve rahimde boşluktan oluşur. Boşluk olmasaydı nerde kendine bir beden hazırlama imkanın olacaktı. Demek oluyor ki yaratılışımız itibariyle boşlukla o kadar hemhal olmuşuz ki fark edemiyoruz boşluğun bize ait olduğunu.

Şimdilerde zaman hızlı akıyor diyorlar. Ama neden? Şu ana kadar zamanın oluşmasını sağlayana fizik kanunlarında bir değişiklik olmadı. Peki zamanın hızlı aktığını hisseden insanoğlunda mı bir şey değişmişti? Evet. O kadar çok benliklerini kendilerine ait olmayan şeylerle doldurdular ki durup anlamayı kendilerine çok gördüler. Durup bir an için içlerine dönmeyi kendilerinden esirgediler. Hızlı yaşamayı marifet addedip kendilerinden kaçabildikleri kadar kaçtılar. Belki de boşluğun o ürkütücü devasa büyüsüne kapılmaktan, kaybolmaktan ve tekrar en ihtişamlı haliyle özlerini bulmaktan kaçtılar.

Maddenin en küçük yapı taşı olan kuarklar arasında devasa boşluklar vardır. Ama buna rağmen proton, nötron, elektronlar bir araya gelip maddeleri oluşturuyorlar. Boşluk varsa neden bu yapı taşları bir arada? Çünkü aralarında var olan çekim kuvvetleri sayesinde dağılmıyorlar ve mükemmel bir düzen içinde varlığı oluşturuyorlar. Demek oluyor ki boşlukta var olan çekim gücü ancak ve ancak özümüzle özdeşleştiğimizde blokajsız olarak çalışır. “Hiçlik” makamında bulunun bir insanın belki de her şeye sahip olmasının sırrı burada saklıdır. Her şeyin ama her şeyin temeli sonuçta kuarklar arasındaki çekim kuvvetleri değil mi?

İlknur Kayacan

Etiketler

0 yorum “Boşluktaki Ben”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest