Çin Mezarlarında Esrar Kalıntıları Bulundu

XİNHUA WU

Çin mezarlarında en eski esrar kalıntıları bulundu. Ahşap mangallarda bulunan kalıntılar esrar kullanımın en eski tarihine dair kanıtları ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, esrar kullanımının bilinen en eski kanıtlarını batı Çin’deki mezarlarda buldular. Araştırmalara göre bulunan kalıntılar esrarın en az 2500 önce de içildiğini gösteriyor. O dönemde esrarın dini faaliyetlerde veya ritüellerle ilişkili kullanıldığı düşünülüyor.

Kalıntılarda esrarın uyuşturucu özelliği taşımasını sağlayan madde olan THC yüksek seviyede tespit edildi. Bu bulgu o dönemdeki insanların esrarın etkilerinin farkında olduğunu gösteriyor.

Doğu Asya’da en az M.Ö 4000’ den beri yağlı tohumu ve lifli yapısı nedeniyle esrar bitkisinin ekildiği biliniyor. Ancak eski araştırmalara göre bulunan ekili esrar bitkilerinde ve vahşi popülasyonda yetişen otlarda THC maddesi düşük görülüyordu. Pamir Dağları’nın tepelerindeki mezarlarda ve mangallarda keşfedilen uyuşturucunun dini törenlerde, cenazelerde ve ritüellerde kullanıldığı fikri öne sürülüyor. Bilim insanları o dönemdeki insanların esrar yapraklarını sıcak taşlarla birlikte mangalların içine koyarak ortaya çıkan dumanı soluduğu düşünüyor.

XINHUA WU

Yüksek dağ ortamı esrar bitkisinin doğal olarak yüksek THC seviyeleri ulaşmasına sebep olabilir. Düşük sıcaklıklar, düşük besin seviyeleri ve diğer çevre koşullarının THC seviyesine etkileyebileceğine dair kanıtlar var. Ancak insanlar doğada kendi yetişen çeşitlerden daha yüksek THC seviyelerine sahip esrar bitkilerini kasıtlı olarak yetiştirmiş olabilir. Yanmış gibi görünen esrar kalıntıları mezar ritüellerinin bir parçası olarak esrarın psikoaktif özellikleri için içildiğinin açık bir kanıtıdır.

Bilim insanları, mezar yakınındaki mangallarda bulunan bitki kalıntılarını izole etmek ve tanımlamak için, gaz kromatografi-kütle spektrometresi metodunu kullandı. Sürpriz sonuçlara göre izole edilen bileşiklerin kimyasal özellikleri, esrarın kimyasal imzasıyla kesin olarak eşleşmiştir.

Beklenmeyen araştırma sonucuna göre, izole edilmiş bileşiklerin kimyasal imzası, esrarın kimyasal imzasıyla tam olarak eşleşmiştir.

Bu bulguların, daha kuzeydeki Sincan bölgesinden, Rusya’ya uzanan Altay Dağları çevresinde elde edilen sonraki dönemlere ait bulgularla da örtüştüğü açıklandı.

Bulgular, Çin’in Sincan bölgesinde ve Rusya’ya uzanan Altay Dağları’ndaki mezar ve çevrelerinden elde edilen esrarın sonraki dönemlere ait bulgularla örtüştüğüne ilişkin kanıtlarla doludur.

Ayrıca mezarda bulunan insan kemiklerine yapılan testlere göre bazı insanların bölgenin yerlisi olmadığın anlaşıldı.

Almanya, Jena’daki Max Planck İnsan Tarihi Bilim Enstitüsü’nün müdürü Nicole Boivin şunları söyledi:

‘’Araştırmalar, esrar bitkilerinin ilk önce Doğu Orta Asya’nın dağlık bölgelerindeki psikoaktif bileşikleri için kullanıldığını daha sonra diğer bölgelerde de esrarın uyuşturucu etkileri için kullanıldığı fikrini destekliyor. “

BBC

Etiketler

0 yorum “Çin Mezarlarında Esrar Kalıntıları Bulundu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest