Edinburgh’da Festival Vakti Yaklaşıyor

Her yıl İskoçya’nın başkentinde gerçekleşen Edinburgh Festivali’nde 2019’da da aynı anda şehrin farklı noktalarında olmak üzere ay boyunca tiyatro oyunları, komedi ve dans gösterileri sergilenecek. Dünyanın en büyük sanat festivallerinden biri olan Edinburgh Festivali bu yıl 2-26 Ağustos tarihlerinde geleneksel coşkusunu sürdürecek.

Uluslararası bir festival olan Edinburgh Festivali, her yıl şehrin yemyeşil sokaklarını kalabalıkla doldurmayı başarıyor. 2.Dünya Savaşı sonrasında kurulan festivalde birçok önemli sahne gösterileri ağustos ayı boyunca şehrin her yerinde sergileniyor. Edinburgh Festivali; müzik, kültür sanat, sokak performansları, stand-up gösterilerin olduğu kapsamlı bir tiyatro festivalidir. Bu gösterilerden bazıları ücretliyken bazıları halka açık ücretsiz davetlerdir.

Bu seneki festivalde Yeşim Özsoy’un yazdığı House of Hundred adlı oyun Galata Perform ile Edinburgh’da sergilenecek. Ayrıca House of Hundred, dünyanın önemli gazetelerinden biri olan  The Guardian’da festivalde izlenmesi gereken gösteriler listesinde ilk onda yer aldı.

Bu yıl gerçekleşecek gösterilerden birkaç örneği ise The Guardian’ın rehberliğine göre sizin için derledik.

Tiyatro;

Crocodile Fever 

Oyun yazarı Meghan Tyler zalim babalarının ölümünden sonra biri dindar diğeri asi iki kız kardeşin bir araya gelmesiyle sorunların başlaması hakkında grotesk bir komedi için Kuzey İrlanda’daki köye döner.

Oyun, geçen yıl David Ireland’ın Ulster American’ ı ile büyük bir başarı elde eden Gareth Nicholls tarafından yönetildi.

Hair of the Wild

İspanyol sanatçı Concha Vidal birinin saçından onun hakkında çok şey öğrenebileceğinizi düşünüyor. Sahip olduğumuz ya da olmadığımız saçlarımız bizim cinsiyetimizi, statümüzü, hatta ruhsal sağlığımızı yansıtır. Gerçek bir salonda gerçekleşecek performansta Vidal bazı perukları inceler ve onlar hakkında tahminlerde bulunur.

Dans ve Sirk Gösterisi;

Trisha Brown: In Plain Site

Koreografın, etrafındaki yapılarla karşılıklı etkileşimde olacak bedenlere olan ilgisine uygun olarak, dansçılar 2017’de hayatını kaybeden post modern dans ikonu Brown’un kısa parçalarıyla Jüpiter Artland’da heykel yapıların arasında performans sergileyecek.

Komedi Gösterisi;

Josie Long

Bağımsız komedi tanrıçası, aktivist, film yapımcısı şu sıralar anne olan Josie Long onun yeni şovunun konusu. Long’un çalışmalarının çoğuna olduğu gibi Tender Long’un neşeli yaradılışı ve umutsuz olduğu zamanların arasındaki gerilimi ateşleyecek.

Etiketler

0 yorum “Edinburgh’da Festival Vakti Yaklaşıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest