15.4 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 18, 2024
Anasayfa Etkinlikler - NouvArt Festival Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali

Etkinlik Tarihi

Mar 02 - 16 2024
Süresi doldu!

Etkinlik Zamanı

Tüm Gün

Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali

Ülkemizde geçtiğimiz yıl yaşanan depremler nedeniyle ertelenmek durumunda kalınan Ataşehir Belediyesi 5. Klasik Müzik Festivali; ünlü orkestraların, opera topluluklarının ve sanatçıların katılımıyla bu yıl 2 – 16 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ataşehir Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenecek ve Zuhal Müzik’in de piyano sponsoru olduğu Klasik Müzik Festivali, müzikseverlere klasik müziğin yıldızlarıyla dolu bir program sunacak.

Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek festival kapsamında; Adıyaman Filarmoni Orkestrası, Golden Horn Brass, İstanbul Opera Ensemble, Şirin Pancaroğlu, Viva l’Opera, Anadolu Quartet, Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası ve Marmara Flüt Orkestrası müzikseverlerle bir araya gelecek. Ayrıca festivalin çocuklar için hazırlanan özel bölümünde BabyConcerts’ın etkileşimli konser programı, söyleşi/dinleti bölümünde ise Göknil Özkök çocuklarla buluşacak. Yetişkinler için ise Serhan Bali ile söyleşi programı düzenlenecek.

Ataşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda düzenlediği “Bir Kitap, Bir Bilet” uygulamasına bu festivalde de devam edilecek ve müzikseverler konser davetiyelerini birer kitap karşılığında https://kultursanat.atasehir.bel.tr internet adresi ve MSKM Gişe’den temin edebilecekler. İnternet üzerinden davetiye alan konuklar kitap teslimlerini bilet alımından sonra kültür merkezlerine yapabilecekler. Bağışlanan kitaplar kampanya kapsamında Anadolu’da belirlenen kütüphanelere ve okullara gönderilecek.

AÇILIŞ KONSERİ ADIYAMAN FİLARMONİ ORKESTRASI’NDAN

Festivalin açılışı 2 Mart Cumartesi günü, deprem bölgesinden gelecek olan Adıyaman Filarmoni Orkestrası’nın konseri ile başlayacak. Adıyaman Filarmoni Orkestrası’na bu özel konserde, solist olarak Türk Klasik Müziğinin en kıymetli piyanistlerinden Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ve ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Öğretim Üyesi – Viyola Sanatçısı Doç. Dr. Coşkun Coşkundeniz eşlik edecek.

Klasik müzik notalarının Ataşehir’den yükseleceği festivalin devamında 3 Mart Pazar günü Ataşehir Belediyesi’nin sanat alanında gözbebeği olan “Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası” dünyaca ünlü flüt sanatçımız Bülent Evcil ile birlikte müzikseverlerin karşısına çıkacak. Yine aynı gün saat 12.00’de başlayacak festivalin çocuklar için hazırlanan bölümünde ise, BabyConcerts “Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk” başlıklı etkileşimli konser programıyla 3 yaş üzeri çocukları klasik müzik yolculuğuna çıkaracak. Sonrasında da saat 14.00’te Göknil Özkök tarafından “Bach ve Mozart ile Edebiyat Yolculuğu” başlıklı söyleşi/dinleti programı düzenlenecek.

Festival, 8 Mart Cuma günü İstanbul Opera Ensemble konseri ile devam ederken, 9 Mart Cumartesi günü ülkemizin ve dünyanın önemli arpistlerinden olan Şirin Pancaroğlu “Türk Arpı” başlıklı konser programıyla dinleyicilerle buluşacak.

Festivalin artık geleneksel hale gelen “Genç Yetenekler” bölümünde ise 10 Mart Pazar günü “Operalardan Seçmeler” programıyla Viva l’Opera Topluluğu sahne alacak. Aynı günkü söyleşi bölümünde yazar, müzisyen, araştırmacı Serhan Bali ile klasik müziğe dair harika bir söyleşi programı gerçekleştirecek.

13 Mart Çarşamba günü ise, Anadolu halkının sözlere ihtiyacı olmayan müziklerini alışılagelmişin dışında bir üslupla yorumlayan Anadolu Quartet sahne alacak. 15 Mart Cuma günü Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesliler beşlisi olan Golden Horn Brass özel bir programla sanatseverlerle bir araya gelecek. Festival 16 Mart’ta, Türkiye’nin flüt ailesinin tüm üyelerini barındıran ilk orkestrası olan Marmara Flüt Orkestrası’nın vereceği konser ile son bulacak.

Konserler:

2 Mart Cumartesi – 20.30 ADIYAMAN FİLARMONİ ORKESTRASI – AFO
Solistler: Coşkun Coşkundeniz (Keman), Gülsin Onay (Piyano)
Şef: Özgür Oğuz
Yaş Sınırı: 9+

3 Mart Pazar – 18.00 ATAŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK SENFONİ ORKESTRASI
Solist: Bülent Evcil (Flüt)
Şef: Utku Barış Andaç
Yaş Sınırı: 9+

8 Mart Cuma – 20.30 İSTANBUL OPERA ENSEMBLE – Baroktan Romantiğe Bir Şan Akşamı
Solistler: Ayşenur Ayyıldız Haksoy (soprano), Berk Dalkılıç (tenor – konuk sanatçı), Zeynep Ciddi (mezzosoprano), Serhan Bali (bariton)
Piyano: Verda Karaçil Cerit
Yaş Sınırı: 9+

9 Mart Cumartesi – 20.30 ŞİRİN PANCAROĞLU – Türk Arpı
Yaş Sınırı: 9+

10 Mart Pazar – 18.00 VIVA l’OPERA – Operalardan Seçmeler
Yaş Sınırı: 9+

13 Mart Çarşamba – 20.30 ANADOLU QUARTET
Yaş Sınırı: 9+

15 Mart Cuma – 20.30 GOLDEN HORN BRASS
Yaş Sınırı: 9+

16 Mart Cumartesi – 20.30 MARMARA FLÜT ORKESTRASI – Şef: Prof. Dr. Ece Karşal
Yaş Sınırı: 9+

Söyleşiler:

10 Mart Pazar – 15.00 SERHAN BALİ İLE KLASİK MÜZİK SOHBETİ
Yaş Sınırı: 14+

Çocuklara Özel Etkinlikler:

3 Mart Pazar – 12.00 BABYCONCERTS – Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk
Yaş Sınırı: 3+

3 Mart Pazar – 14.00 GÖKNİL ÖZKÖK – Bach ve Mozart ile Edebiyat Yolculuğu
Yaş Sınırı: 7+

ETKİNLİK MEKÂNI

Mustafa Saffet Kültür Merkezi
Örnek, Mustafa Saffet Kültür Merkezi - Örnek Mahallesi, Şehit Cahar Dudayev Caddesi, Ataşehir/İstanbul
Mustafa Saffet Kültür Merkezi

Etkinlik bitti.

Ataşehir Belediyesi

Organizasyon

Ataşehir Belediyesi
Telefon
+90 (216) 570 5000
E-posta
[email protected]
Website
http://www.atasehir.bel.tr
QR Kod

Hava Durumu

Açık
Açık
13 °C
Rüzgâr: 17 KM/S
Nem: 88 %
Hissedilen Sıcaklık: 12 °C

YANITLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz