22.6 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 7, 2023

Etkinlik Tarihi

May 11 - 17 2023
Süresi doldu!

Etkinlik Zamanı

08:00 - 18:00

Infatuation

Versus Art Project, 11 Mayıs – 17 Haziran 2023 tarihleri arasında Ömer Pekin’in “Infatuation” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, galerideki ikinci kişisel sergisinde hakikatin mutlaklığına ve değişmezliğine dair inanca odaklanıyor. Sergide sunduğu fiziksel nesneler ve onların etrafında kurguladığı algısal manipülasyonlarla, izleyiciyi, deneyimin katı ve değişmez olması gerektiği fikrini yeniden düşünmeye davet ediyor.

‘Sanatsal yaratım deneyimini ve izleyiciyle nesne arasındaki diyaloğu kesintisiz bir olma hali olarak kabul eden Pekin; akışa, değişime, bu değişim içinde deneyimlenemeyen gerçekliklerin, içinde yaşadığımız kısa ömürlü takıntılar dünyasında nerede yer alabildiklerine odaklanıyor.

Sergi, ışık ve ışığın yokluğu aracılığıyla, izleyici ve sanat nesnesi arasında oluşan ilişki üzerine sorular sormayı amaçlıyor. Farklı etkileşim biçimlerinin doğası, sanat eserinin malzeme, görsellik ya da dokunsallık gibi özelliklerine indirgenemeyen, daha ziyade eserin izleyicinin hayal gücü ve duygularıyla girdiği etkileşimden doğan hakikatinden yola çıkan “gizli öz” fikri üzerinden tartışılıyor.                                                               

Pekin, tartışmaya açtığı sanat deneyimi ihtimalleri yoluyla izleyiciyi, sanat nesnesiyle mümkün olan bütün karşılaşma biçimlerini, Öteki ile kurulan bağın ne kadar kırılgan olduğunu ve sadece özel bir duygudan ziyade bir sosyal güç ilişki biçimi de olabildiğini düşünmeye yönlendiriyor. Sanat nesnesine karşı duyulan çekimin özünün ne olduğunu yeniden düşünmeye davet ederken, hayranlık, büyülenme, bağlanma ve benzer bütün duygulanımların doğasını bütün katmanlarıyla ele alıyor.’

–Burcu Fikretoğlu

ETKİNLİK MEKÂNI

Versus Art Project
Kuloğlu, Versus Art Project, Hanif Han, Dernek Sokak, Beyoğlu/İstanbul
Versus Art Project
QR Kod

Hava Durumu

Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
21 °C
Rüzgâr: 35 KM/S
Nem: 69 %
Hissedilen Sıcaklık: 21 °C