11.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Anasayfa Etkinlikler - NouvArt Atölye Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu ile Müzikle Hayat, Müzikli Toplum: Müzik Sosyolojisi

Etkinlik Tarihi

Oca 27 2024 - Oca 27 2025
Süresi doldu!

Etkinlik Zamanı

15:00 - 17:00

Ücret

3,500.00₺

Prof. Dr. Orhan Tekelioğlu ile Müzikle Hayat, Müzikli Toplum: Müzik Sosyolojisi

HuginveMunin Kültür ve Sanat Paylaşım Platformunda Prof.Dr.Orhan Tekelioğlu ile Müzikle Hayat, Müzikli Toplum: Müzik Sosyolojisi atölyesi başlıyor.

𝗠ü𝘇𝗶𝗸𝗹𝗲 𝗛𝗮𝘆𝗮𝘁, 𝗠ü𝘇𝗶𝗸𝗹𝗶 𝗧𝗼𝗽𝗹𝘂𝗺: 𝗠ü𝘇𝗶𝗸 𝗦𝗼𝘀𝘆𝗼𝗹𝗼𝗷𝗶𝘀𝗶𝗻𝗲 𝗚𝗶𝗿𝗶𝘀̧

Müziği olmayan bir toplum olmadığı gibi toplumu olmayan “insan” da yoktur. Hayatta kalmak için zorunlu olarak yapılması gerekenlerin dışında, her toplumun kendine özgü, kimliğiyle örtüşen ve bugün “sanat” diye tanımladığımız simgesel ürünleri, üretimleri, pratikleri de vardır. En yalınından karmaşığına her toplumda şiir, dans ve müzik vardır ve bu bir tesadüf asla değildir; aksine, bir birlikte kalabilme, yaşayabilme, kimlik oluşturabilme pratiğidir.

Müzik sözkonusu olduğunda, bu işi yapmaya soyunan, görev edinen insanlar, tarihin her döneminde “müzisyen” olarak adlandırılmamıştır, bazen ruhanî bir önder olarak“şaman”, bazen halkın dertlerini anlatan bir “ozan”, bazen protesto eden bir “muhalif”, bazen kitleleri uyutan bir “ajan”, çoğunlukla sadece “eğlendiren” bir toplumsal figür olarak tanımlanmıştır. İşte Müzik Sosyolojisi, “komşu” disiplinlerin (Sanat Tarihi, Sosyal Tarih, Antropoloji, Etnomüzikoloji vb.) de yardımıyla, müzik ve müzisyenliğin toplumsal temellerini anlamak için perspektifler geliştirir.

Kuramsal içerik ancak müzik örnekleriyle anlam kazanabileceğinden, atölyenin her bir bölümünde müzikler varsa videolarıyla beraber sunulacak, katılımcılarla beraber tartışılacaktır.

Haftada bir cumartesi günleri saat 15:00-17:00 arası olmak üzere,  25 Kasım 2023 Cumartesi başlayacak olan program, 27 Ocak 2024 Cumartesi tamamlanacaktır.

  • 10 Haftalık Etkinlik Program

    𝟭𝟬 𝗛𝗔𝗙𝗧𝗔𝗟𝗜𝗞 𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟭: Müzik sosyaldir, müzik ve “kardeşlerinin” (şiir ve dans) tören dünyası. 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟮: Müzik ve sosyal roller (besteci, icracı, dinleyici). Müzik ve icra mekanları. 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟯: Modern toplum, hayat ve müzik. Orta çağdan moderniteye doğru müziğin dönüşümü, Batının başlangıçlarını (“klasiklerini”) keşfetmesi, Batı Sanat (Klasik) Müziğinin inşası. 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟰: Modern dünya ve müziğe dair kavramlar: Folklorik (Halk), Popüler (Pop), Ciddi (Sanatsal) müzikler. Müziğin şehir ve ticaret ile kaynaşması, “kültür endüstrisi”, “piyasa” vs. 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟱: Batı Dışı müzikler, Global - Lokal (yerel) karşılaşmalar (hibrit ya da “melez” müzikler), zorunlu göçler (kölelik, Hindistan’tan Romanların göçü gibi) ve yeni müzikal beğeni kültürleri. 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟲: Örnek 1: Batı Sanat (Klasik) Müziği ve modern müziklerdeki (popüler, sanatsal) ardılları. 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟳: Örnek 2: Batı Dışı Popülerinden klasiğine Hint yarımadasının müzikleri (Ragalar, Kavvali müzikleri, Bollywood müzikleri) 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟴: Örnek 3: Haile Selasiye’den Bob Marley’e, Rastafaryanizmden bir Exodus olarak Habeşistan’a Reggae’nin olağanüstü hikayesi. 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟵: Örnek 4: Global dünyada nispeten saklı kalabilen “hazine” müzikler (Gnawa ritüelleri, Tuva gırtlak şarkıları vb). 𝗛𝗮𝗳𝘁𝗮 𝟭𝟬: Örnek 5: Mısır Filmlerinden Arabeske Türkiye’nin popüler “melez” müzikleri.

ETKİNLİK MEKÂNI

Hugin ve Munin Sanat Galerisi
Kuzguncuk, HuginveMunin Kültür ve Sanat Paylaşım Platformu, Tufan Sokak, Üsküdar/İstanbul
Hugin ve Munin Sanat Galerisi

Etkinlik bitti.

QR Kod

Hava Durumu

Güneşli
Güneşli
12 °C
Rüzgâr: 11 KM/S
Nem: 77 %
Hissedilen Sıcaklık: 11 °C

YANITLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz