Tarih

15 Ara 2018 - 05 Oca 2019
Expired!

Zaman

All Day

Ahşap Hat Yontu Sergisi // Devrim Erakalın

Ahşap Hat Yontu Sergisi 15 Aralık 2018 – 5 Ocak 2019

15 Aralık Cumartesi akşamı saat 18.00’de gerçekleşecek açılışımızı 
onurlandırmanız dileğiyle.

-D’art Galeri İstanbul-

DEVRİM ERAKALIN’IN HAT YONTULARI

Devrim’in ahşaba çok güzel bir ilgisi ve apayrı bir sevgisi vardır. Zamanının çoğunu onunla geçirir. Ruhu en çok ahşapla çalışırken tatmin olur. En büyük şevk ve heyecanı ondan alır. Onunla çalışırken yorulmak nedir bilmez. Hiç ara vermeden üzerinde saatlerce çalıştığı eserleri vardır. Devrim’in, ahşaba nüfuz ederek onun sırrına erdiği söylenebilir.

Devrim, eski hat levhalarındaki cevherleri usta bir kuyumcu merak ve titizliğiyle değerlendirerek, onların nağmelerini duyarak, işvelerinin yerlerini değiştererek, âhenklerini ve renklerini yeni yerlere yerleştirerek ya da yepyeni edâlara büründürerek, daha olgun ve daha derin mânalara ermektedir.

Devrim, bugünkü düzeyine ermek ve ıskarpelasındaki (yontu âleti) sanat gücünü bugünkü kıvamına erdirmek için kaç değişimden geçmiştir,bilmiyorum. Çünkü kendinden söz etmeye pek de hevesli değildir. Ama kuşku yoktur ki ustalık uzun bir sabır ve özenin ürünü, daha yükseklere ulaşma ve daha güzele erişme hüneri, büyük bir tutku ve ısrarın ödülüdür. Devrim de bu mertebeye ermek için, kimbilir kaç çile doldurmuş, kaç coşku ve  durgunluk, kaç düş ve gerçek dönemleri yaşamış, kaç nöbet atlatmıştır.

Asla kuşkum yoktur ki bu bencilliğe dönen sanatçı feragati, bu sıra dışı  çalışkanlığı, bu uzun “ermiş sabrı” ve bu hiç eksilmeyen ahşap aşkı ile Devrim, düşünce bakımından daha derin, âhenk bakımından daha etkili, sanat bakımından daha kusursuz, daha seçkin, daha yetkin ve daha daha güzel eserler vermeyi sürdürecektir.

-Şinasi Acar-

D'Art Galeri İstanbul

0 yorum “Ahşap Hat Yontu Sergisi // Devrim Erakalın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest