Tarih

16 Oca 2019
Expired!

Zaman

20:30

Bebeklerin Ulusu Yok

Ataol Behramoğlu’nun ‘Bebeklerin Ulusu Yok’ isimli şiir kitabı ekseninde uyarlanan ve savaşın acımasızlığını gözler önüne seren, özellikle çocuklar üzerinde yarattığı olumsuzlukları etkileyici bir dille anlatan oyun, şiirlerden oluşuyor ancak bir şiir dinletisi değil ; müzikli, şarkılı, içinde melodramatik öğeler barındıran interaktif bir oyundur. 

Oyunda toplumun değişik kesimlerinden birçok karakterin dilinden, savaş ve barış kavramları ve bu kavramların yarattığı etkiler ve etkileşimler anlatılıyor.
Yani özetle ev kadınından, bilim adamına; sinema yıldızından, minibüs şoförüne kadar farklı birçok karakterin gözünden savaş kavramı sorgulanıyor. Daha sonra klasik tiyatro anlayışının dışına çıkan ekip , tiyatronun 4. duvarını kırarak seyirciyi oyunda soran, sorgulayan, tartışan bir oyun kahramanına çeviriyor.  

Umudun, inancın, birlik ve beraberliğin gücüne bir kez daha dikkat çekilirken, ne denli önemli olduğunun altı çiziliyor. 

Tüm dünyada, insanların sonsuz savunucusu olduğu barış ve çocuklar “Bebeklerin Ulusu Yok” oyunuyla bizlere belki de göremediğimiz gerçekleri göstererek çocuk ve bebekleri barışla kucaklamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Şairin de söylediği gibi ‘Bebeklerin Ulusu Yok’… Dünyanın en masum, en saf ve en temiz varlıklarıdır bebekler ve İnsanoğlunun yarattığı vahşet ortamının en mağdur kimlikleridir.

Tatavla Sahne

0 yorum “Bebeklerin Ulusu Yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest