Tarih

17 Oca 2019
Expired!

Zaman

20:30

Ücret

Öğrenci: 30TL Tam: 50TL

Gaca Tiyatro // Yıldız Tozu (Prömiyer)

OYUN HAKKINDA

Marko ve eşi Kaça, Yelena ve eşi İvan karmaşık bir aşk dörtgeninin içindedirler. Marko ve Yelena eşlerinden kurtulmaya çabalarken, kendilerini ne beklediğinden habersizdirler. Evliliklerinden kurtulduklarında hayal ettikleri dünyaya kavuşamazlar. Aynı döngüye geri dönerler. Ve bu döngü Yelena’nın teyzesi, Kaça’yla Marko’nun aile dostları ve ilginç bir garsonun işin içine girmesiyle absürdve komik bir çılgınlık haline döner. Hayattan beklentileri tamamen farklı ve kusurları birbirinin gözüne batan dört insan bu döngünün içine sürüklenirler.

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Duşan Kovaçeviç’in 76 yılında kaleme alıp, 2003’te revize ettiği oyunu ilk ele aldığımızda, modern insanın korkunç bir panaromasıyla karşılaştık. Absürd komedi olarak nitelendirsek bile, oyunun karakterleri, modern dünyanın insanları ne hale getirdiğini göz önüne seriyor. Bazımız hayatta bir türlü yerini bulamıyor, bazımız sürekli bir maskeyle dolanıyor, bazımızsadece kendiyle sohbette, bazımız ise kendisinden vazgeçmiş.

Oyunda kendisini ve eşini bulamamış dört karakterimizin hikayesine şahit oluyoruz, aldatmalar, aldanmalar, kavgalar ve sevinçler modern hayatın karmaşası ve saçmalığı içinde akıp gidiyor. Tüm bunlardan sonra aslında pek de bir şey değişmiyor. Hayatlarımızda benzerlerini yaşadığımız durumların eğlenceli absürd bir yorumunu sunuyoruz size. Absürd, komik ama illa ki özünde doğru.

Bir Kovaçeviç oyununun Türkiye’deki ilk yorumunu yapmak sorumluluğu; ağır olduğu kadar keyif vericiydi.

Nail PELİVAN

Yazar: Duşan Kovaçeviç

Yönetmen: Nail Pelivan

Süre: 60 dakika

Tek Perde, Absürd Komedi

Ak'la Kara Tiyatro

0 yorum “Gaca Tiyatro // Yıldız Tozu (Prömiyer)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest