Tarih

18 Ara 2018 - 08 Oca 2019
Expired!

Zaman

All Day

Kış Mektupları

Kadir Ablak küratörlüğünde, 18 Aralık 2018 – 8 Ocak 2019 tarihleri arasında Arda Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek olan sergi, 18 aralık 2018 salı günü, 18:00- 20:30 saatleri arası verilecek olan kokteylle sanat severlerle buluşacak.

25 sanatçının 100 eseri sergide yer alacak. Ayrıca her sanatçı birer eser burslu öğrenciler yararına resim bağışlayacak. TED koleji aracılığı ile ileri ki bir tarihte yapılacak olan müzayede ya da sergi ile satışa sunulacak olan eserlerden elde edilen gelir ihtiyaç sahibi olan çocuklara iletilecek.

Sergide yer alacak sanatçılar:

1. ABDULAZİZ ÖZDEMİR
2. ATAMAN OĞUZ
3. AYŞEGÜL KARASU
4. BÜLENT YILDIRIM
5. EKİN DEVECİ
6. ELİF HAVUZ
7. ERTUĞRUL BERBEROĞLU
8. FEYZİ ÇELİKTEN
9. HAKAN ÖZDİL
10. İREM TOKGÖNÜL
11. MEHMET YANGIR
12. MEHMET YOLDAN AKTÜRK
13. METE ERDOĞMUŞ
14. MUHAMMED İSMAİL AKAY
15. MÜMİN CANDAŞ
16. MÜSLÜM TEKE
17. NESLİHAN KIYAR
18. ORHAN ZAFER
19. REŞAT CEYLAN
20. SEÇİL KURAN
21. SEFA ÇATUK
22. ŞERİF SÜMER
23. TALHA OKAN
24. TUĞBA RENKÇİ TAŞTAN
25. YAHYA PERVİZ

Epikür, “hedonizm paradoksunda insanın aradığı dinginliği ve huzuru estetik hazlarda bulabileceğini söyler”.

Yüzyıllardır sanatçılar, gerek yapıtları gerekse bir sanat eylemine dönüşen yaşam biçimleriyle bulundukları toplumun önünde yürümüş, ürettikleriyle yeni yaşam tarzlarına ilham vermişlerdir. Büyük bir heyecanla açılmayı bekleyen bu mektuplar da ilham olacağı mekanları ve insanları davet ediyorlar.

Kime bu mektuplar..?

Şimdi ki zamanın ötesine; birkaç kuşak sonrasına; tüketim alışkanlıklarının birbirinden uzaklaştırdığı değerlere; yapıtın çoğalmak, üremek için can attığı izleyiciye… Yaban otlarının tohumlarını daha da uzağa taşımak için başka canlılara ne denli ihtiyacı var ise sanatçının da yapıtını, hazzını, cümlelerini izleyenlerin zihnine ekmek için sanata o denli ihtiyacı var.

Nesne değişiklik gösterse de toplumun estetik gereksinimlerini karşılamak için sanata ve sanatçıya her daim ihtiyacı vardır. Gelenekselleşmesini arzu ettiğimiz bu mektupların da daim bu arzuya cevap verebilmesini umuyoruz.

Kadir Ablak’ın küratörlüğünü yaptığı bu proje, kendi çağının güzelini inşaa eden, geleceğin ustaları olarak anılabilecek ve Türk resim sanatında temsil gücü olan genç ve orta kuşak sanatçılardan oluşturduğu mektupları, sahiplerine taşıyan modern bir ulak görevini üstlenmiştir.

Bu sergi; aynı zamanda 3 aşamalı, anlamlı ve büyük bir projenin ikinci aşaması olarak hayat bulmaktadır. “Arda Sanat Galerisi”nin ev sahipliğini yaptığı projenin son bölümünde, müzayede yoluyla satışa sunulacak eserlerden, elde edilen gelir, TED aracılığıyla burslu öğrenciler yararına, eğitime destek sağlayacaktır. Katılımcı sanatçılar asil duyarlılıklarının bir emsâli olarak birer eserini projeye bağışlayacaklardır.

Nisan 2018’de 30. sanat yılını kutlayacak olan, “Arda Sanat Galerisi” ne, bu duyarlı projeye kapılarını araladığı için ve Kış Mektupları adlı geleneksel sergilerle, genç ve orta kuşak sanatçılara yer verdiği için müteşekkiriz.

Ataman Oğuz Yılmaz
Ressam / Resim Eğitimcisi

Arda Sanat Galerisi

0 yorum “Kış Mektupları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest