Tarih

26 Tem 2019
Expired!

Zaman

21:30

NEO-BEAT NIGHT (The Show Must Go On!)

Toplanma noktası: Peyote Nevizade (Balıkpazarı Mahallesi, Kameriye Sk No:4, Beyoğlu/İstanbul)
Önemli not: Girişler ücretsizdir. Rezervasyon vs. yoktur.

Önemsiz not: Kapsamlı program etkinliğin konsepti gereği açıklanmayacak. There is no plan. That is the plan!

“60’ların Londra’sı, Underground kültürün başkentiydi, orada oluşturulan kültürün New York’taki Beat çılgınlığıyla birleşmesi dünyayı değiştirdi.”

Biz, her şeye rağmen öykünün devam etmesine hep inandık. Hem Pink Floyd’un hem de Queen’in “The Show Must Go On” adında bir şarkı yazması tesadüf olamazdı. Verdiğimiz yaklaşık bir buçuk yıllık aradan sonra, 26 Temmuz Cuma gecesi Taksim’de, psychedelic kültürün sembol mekanı olan “Peyote”de Neo-Beat önemli bir toplanma gerçekleştirecek.

Neden Peyote?

Taksim’in altın çağını yaşadığı dönemlerde, oradaki psychedelic kültürün sembol mekanı olan Peyote’nin Neo-Beat literatüründe önemli bir yeri vardır. Tıpkı Ankara’da EskiYeni’nin Neo-Beat’le özdeşleşmesi gibi Peyote de Neo-Beat tarihinin dönüm noktalarında pek çok önemli ana ev sahipliği yapmış, özellikle 2008-2014 döneminde Neo-Beat kültürünün sembol noktalarından biri olmuştur. Belki de bu nedenle önceki buluşmalardan daha heyecanlıyız ve her zaman söylediğimiz gibi “Bir Neo-Beat buluşmasını doğrudan deneyimlemeden, Neo-Beat’i tanımak olanaksızdır.”

Neo-Beat bu buluşmada 60’ların Londra’sını merkeze koyacak. Etkinliğin teması geceye özel “Early Pink Floyd-Early The Beatles” olacak. Syd Barrett’ı, Roger Waters’ı, John Lennon’ı, Paul McCarney’i, David Gilmour’u ve daha nicelerini onurlandıracağız. 60’ların Londra’sının; The Beatles’ı, Pink Floyd’u, Led Zeppelin’i, Queen’i, The Rolling Stones’u yaratan psychedelic Beat kültürü etkinliğin merkezinde olacak. Etkinliğe özel hazırlanan Bahama konsepti müzikleri de gecenin en renkli anlarını yaşatacak. Etkinlik gecenin geç saatlerine dek devam edecek ama orada bitmeyecek. Saat 02.00 civarında Neo-Beat topluca Maçka Parkı’na geçerek etkinliği gün doğumuna dek sürdürecek… Bilenler bilir, 48-72-96 saatlik buluşmalar Neo-Beat tarihinde #OpZen deneyimi kapsamında görülmüştür. Şurası açık ki Neo-Beat’in en deneysel buluşmalarından biri geliyor.

5 gün 5 gece boyunca neredeyse hiç uyuyamadığımız festivallerde adımızı bile çıkaramayacak kadar uzaklaşmışken, Lucy in the Sky with Diamonds çalar. Psychedelic imajlardan geçeriz, zaman 4 kat yavaşlar…

*Bir Neo-Beat buluşmasında, buluşma bitmeden uyumak olanaksızdır.

Bu toplanma, daha önceki buluşma konseptlerine uymayacak, kendi içinde, tümüyle farklı bir pozisyonu temsil edecektir. David Lynch’ten 60’ların Nouvelle Vague sinemasına, Beat Sinema’yı oluşturan çok farklı elementler müziğe eşlik edecektir.

Yukarıdan yıldız tozu yağarken üstümüze
Parıldayacağız çılgın elmas gibi gece
Kraliçeyi öpüyoruz
Düş görüyoruz
Ya da bir Neo-Beat buluşmasındayız…

Bugün hep beraber ekvator kuşağında bir adaya yerleşelim ve paranın olmadığı, toprağa ve ağaca yakın, tüm canlılarla huzur içerisinde yaşama fikri atılsa oraya gelmek istemeyecek çok az kişi olurdu. Palmiye ağaçlarının, güneşin ve göz alabildiğine mavi ufuğun oluşturduğu sembolik Bahama konsepti, özel seçilmiş müzikleriyle gecenin bir bölümüne renk katacak!

Ve benzer bir format tekrarlanmayacak. Amacımız, daha önce hiç Neo-Beat buluşmasına katılamamış dostlara bu enerjiye doğrudan tanık olma fırsatı vermek. Bu yönüyle İstanbul içinde konsept olarak ilk ve son olacak. Gecenin bir kısmında, 12 Temmuz gecesi devamı yazılan #satürnfısıldayacak şiirinin 2. kısmını okuyacağız. Belki şiir bir şarkı olacak ya da bir şekilde ruhumuza kazınacak.

Her şeye rağmen şundan kuşkumuz yok:
Şov devam etmeli!

The show must go on!
The show must go on
The show must go on (yeah yeah)
Ooh, inside my heart is breaking
My make-up may be flaking
But my smile still stays on

NEO-BEAT NIGHT*
MEETING POINT: PEYOTE NEVIZADE (Balıkpazarı Mahallesi, Kameriye Sk No:4, Beyoğlu/İstanbul)
Important note: Entry is free. No reservation etc.

Unimportant note: The comprehensive program will not be announced due to the concept of the event. There is no plan. That is the plan!

*In a Neo-Beat meeting, it is impossible to sleep before the meeting ends.

Neo-Beat will put 60s London in the center of this meeting. The theme of the event will be special “Early Pink Floyd-Early The Beatles” for the night. We will honor Syd Barrett, Roger Waters, John Lennon, Paul McCarney, David Gilmour and many others. Bahama themed music prepared specially for the event will provide the most colorful moments of the night. And also from David Lynch to the 60s Nouvelle Vague cinema, the very different elements that make up Beat Cinema will accompany the music within psychedelic ambiance.

From the Manifest of Neo-Beat World:

Neo-Beat has always been on the road for utopia.
Neo-Beat continues its expansion and it is now ready to mobilize all of its forms across to Pacific.
We make a clarion call and we say again ”we shall overcome!”
We are declaring again, no matter how we will meet again…
We made a promise to you. The lizard king, we’ll bring back the 60s.
http://www.beatkusagi.com/neo-beat-world-manifest/

Peyote Istanbul

0 yorum “NEO-BEAT NIGHT (The Show Must Go On!)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest