Tarih

25 Oca 2019 - 24 Şub 2019
Expired!

Zaman

All Day

Sinan Bökesoy / “Yalnız Ağaçlar”

Sanatorium, 25 Ocak – 24 Şubat 2019 tarihleri arasında Sinan Bökesoy’un yeni enstalasyon çalışmasının yer alacağı “YALNIZ AĞAÇLAR” adlı sergiye ev sahipliği yapacak.

Enstalasyon çalışması, İstanbul, New York, Tokyo, Madrid, Cenova ve Atina’da seçilen birer ‘yalnız ağaç’ın çevresindeki kentsel ses dünyasına ait kayıtların, galeri mekanında ütopik bir ormana dönüştürülmesini içeriyor. Ses dünyaları örneklenen bu yalnız ağaçların, ortak ses hatıralarının birbirine kenetlenerek bir orman hayali üretme süreci, gerçek zaman ses dönüşümleri ile aktarılıyor. Her bir ağacın temsili ses heykeli, o ağacın yüzleştiği insan yapısı ekolojik ve yaşamsal travmayı aktarırken, sentetik bir ormana ulaşmanın anlamını bizlere sorgulatıyor. Sinan Bökesoy’un 2018’de yayınladığı “Nazım’ın Ormanı” app projesine ilham veren Nazım Hikmet’in sözü, “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…” olgusuna da eleştirel ve distopik bir yaklaşımda bulunuyor. Yarattığımız sistemde bireyler gerçekten bir toplum oluşturabilir mi ve bir yapaylık içerisinde birey olarak nasıl bir toplumu hayal edebiliriz?

Sanatçı hakkında:

Kompozitör ve multimedya sanatçısı olan Sinan Bökesoy, doktorasını 2012’de Paris Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Konusunda uluslararası birçok prestijli festival, konferans ve Bienal’de performans, ses yerleştirmeleri ve makaleler sunmuş olan Bökesoy, 2017’de Ars Electronica EU Starts Prize “nomination” ödülüne layık görülmüştür. SANATORIUM’da ilk sergisi “The Wall / Duvar”ı Ocak 2017’de gerçekleştiren Sinan Bökesoy’un bu ikinci solo sergisi olacaktır.

Sanatorium

0 yorum “Sinan Bökesoy / “Yalnız Ağaçlar””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest