Filmekimi’2019 Programı Açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği Filmekimi, bu yıl da festivallerden ödüllerle ülkesine dönen birçok filmi izleyiciyle buluşturuyor.

Sinema tutkunlarını hayli heyecanlandıracak olan program, geçtiğimiz günlerde İKSV’nin internet sitesinde yayınlandı. Programda öne çıkan filmlerin başında Almadóvar’ın Acı ve Zafer’i geliyor. Yönetmenin daha önce birlikte çalıştığı Antonio Banderas ve Penelope Cruz’un başrollerini paylaştığı film, özellikle İçinde Yaşadığım Deri’yle yönetmen-oyuncu ortak çalışmasının nasıl bir sinema şölenine dönüştüğünü bilenler için merakla beklenen yapımlar arasında.

Filmekimi’nin bir başka sürprizi ise Leonard Cohen dinleyicileri için. Nick Broomfield’ın yönetmenliğini üstlendiği, Cohen’in hem Marianne Ilhken ile ilişkisini hem kariyerini ele alan Marianne ve Leonard: Aşk Sözleri adlı film de izleyiciyle buluşuyor. Sinema ve müziği buluşturan ikinci yapım olan Iris: Justice’ten Bir Uzay Operası’nda elektronik müzik konseriyle birlikte kamera arkası görüntüleri de yer alıyor. Bruno Dumont’un 2017 yapımı, Jan Dark’ın çocukluğunu beyaz perdeye yansıttığı Jeanette filminin devamı olan Jeanne de yönetmenin müzikal söylence dizisinin öyküyü tamamlayan son filmi.

César Díaz’ın Belçika’nın Oscar adayı seçilen ve 2019 Cannes Film Festivali’nde en iyi ilk film ödülünü alan filmi Neustras Madres, Filmekimi’nin programında. Guatemala’daki bir iç savaşı konu alan film, öyküsünü kadın anlatıcıların bakış açısından sunuyor. Cannes’da ödül alan bir diğer film Genç Ahmet, iki kez Altın Palmiye’yi kazanan Jean-Pierre & Luc Dardenne kardeşlerin yönetmenliğinde on üç yaşındaki Ahmet’in değişimini ele alıyor. Öyküsünü bir çocuğun bakış açısıyla anlatmayı seçen bir diğer film, Boyalı Kuş ise aynı zamanda bir edebiyat uyarlaması. Jerzy Kosinski’nin romanından Marhoul yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlanan yapım, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı ve Çek Cumhuriyeti’nin Oscar adayı.

Ceylan Özgün Özçelik’in Cadı Üçlemesi’nin ilk halkası olan 13+ da Filmekimi kapsamında izleyiciyle buluşacak filmler arasında. Korku dram türündeki bu kısa filmi +15 adlı belgesel türündeki orta metraj film ve +18 adlı fantastik kara komedi türündeki uzun metrajlı film takip edecek.

4-13 Ekim tarihlerinde İstanbul’da beş sinemada gösterime girecek olan Filmekimi’nin programındaki filmler, 11-15 Ekim’de Ankara’da, 18-22 Ekim’de ise İzmir’de izleyiciyle buluşacak. Ayrıntılı bilgi için İKSV’nin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Baran Barış

Etiketler

0 yorum “Filmekimi’2019 Programı Açıklandı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest