Gazne’de Tarihi Kule Çöktü

GETTY IMAGES

İslam ve İslam öncesi mimari harikalarıyla tanınan Afganistan’ın Gazne şehrindeki antik kulelerden birinin yıkılma anı sosyal medyada paylaşıldı. Hükümet ise tarihi eserlerini koruyamamakla suçlandı.

Gaznelilere ait tarihi 32 kuleden birinin çökme anları sosyal medyada yayımlandı. BBC’nin haberine göre tarihi yapının çökme sebebi için hükümet hava koşullarını öne sürdü. Afganistan’ın Kültür Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Saber Mohmand, kulenin “sağanak yağmura karşı kırılgan olduğunu”, otoyolun kenarında olmaları nedeniyle kulelerin hasar gördüğünü söyledi. Muhalifler ise hükümetin görevini yerine getiremediğini, tarihi eserlere yeterli önem gösterilmediğini söyledi.

Gazne’deki birçok tarihi eser savaşlar sebebiyle zaten tahrip olmuş durumdaydı. Bölgenin konumu Taliban tarafından Nato’ya saldırmak için kullanılıyor. Taliban ve hükümet arasındaki çatışmalar sebebi ile Gazne’deki tarihi eserleri ziyaret etmek oldukça zor. Ulusal Güvenlik Güçleri çok sayıda kontrol noktası inşa etti, ancak militanların saldırıları sürüyor.

MS 683’te Arap orduları, bölgeye İslam’ı getirene kadar bölge Budizm merkeziydi. Hatta bölgedeki bazı yapıların bir zafer kulesi mi veya bir minare mi olduğu hala bilinmiyor.

Antik kent, İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından bir Asya İslam Kültürü şehri olarak belirlenmiştir.

Etiketler

0 yorum “Gazne’de Tarihi Kule Çöktü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest