Grup SS

Sevgili 1800’ler,

Şu an senin 14 kat altında bir nükleer sığınaktayım. Nükleer kavramına henüz çok uzaksın, biliyorum. Bunu sana vakitsizce yaşattığım için de ayrıca huzursuzum; bunu da bilesin.

Suretini mantara sıkıştırmış o meşhur bomba az önce patladı. Yok, gelecekten geldiğim falan yok. Ait olduğum yerde, tam da şu andayım. Ne geçmişle ne de gelecekle bir işim olamaz.

Hadi be! Olamazmış! Zamansızlık koy adına ve bunu da sendrom olarak tanımla; insanız ve her zaman kolayına kaçacağız her şeyin. Senin bi’ büyüğün, yani 1700’ler (Hoş gerçi böyle deyince, bi’ küçüğünmüş gibi duruyor.) taşıyamayacağı badireler atlattı; ki taşıyamadı da zaten. Öncesinde ortalığı kasıp kavuran Sanayi Devrimi, sonrasında da Fransız İhtilali. Ve bir türlü belini doğrultamayan bir 1700’ler gerçeği. İki yakasını bir araya getiremeyen bir gömlekten beter bir 1700’ler. Düğmeler yuvalarına bir türlü oturmamış ve hiç istemediği çıplaklıkları dımdızlak yalnızlıklarla karşılamak zorunda kalmış.

Siktirsin gitsin; beter olsun! Ne yumuşak yaklaşımlar ne de onları tanımlayan ağdalı cümleler yakışıyor kendisine. Ahşabın ve kasın yerini alan demir yığınlarıyla ağırlaşan bedeni, sesi en çok yankılanan bir yüzyıla dönüştürse de kendisini, giderek içine kaçan yalnızlığı bir o kadar da sessizleştirmiş yüreğini.

Şu köşede kıs kıs gülen yıl birikintisi 1800’lerden başkası değil. Nam-ı diğer 19. yüzyıl. Niye mi gülüyor? Aynı şeyleri yaşayacağını hiç düşünmüyor çünkü. 1700’lere atfedilen tanımlamalar ve onları karşılayan cümlelerden de midesi bulanıyor üstelik.

İntihara ya da ilişkiye yeltenen bir yüzyıl bir şeyleri hissetmek için deli gibi çabalıyor demektir. İçinde barındırdığı herkes ve her şey bir şeyler hissederken, onun tepkisiz ve duyarsız kalması düşünülemez zaten. Zamana aptalca anlamlar yükleyen batasıca doğamız, azıcık kendisine bıraktığında bu işi, neler duyacak kim bilir neler?! Dinlemeyi zamandan öğrendik; peki ya dinlememeyi?

Gibi sorularla gelme bana 1700’ler… En az bir yüzyıl sevişir, 1800’lerle birlikte gelirim sana.

Kenan Yaşar

Etiketler

0 yorum “Grup SS”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kenan Yaşar | Takip Et

Reklam

Kenan Yaşar | Instagram

Instagram requires authorization to view a user profile. Use autorized account in widget settings

Kenan Yaşar | Twitter

Pin It on Pinterest