İranlı doktorlardan bölgesel liderlere çağrı: “ABD’nin biyolojik laboratuvarlarını yok edin”

İranlı doktorlar, tüm kürede hızla yayılan yeni tip koronavirüsün (COVID-19) laboratuvarda yapılandırıldığı ve kasti amaçlarla kullanıldığı spekülasyonlarına dikkat çekti.

0

Bir grup İranlı doktor, bazı bölge ülkelerinin liderlerine mektup göndererek, ‘ABD‘nin tüm biyolojik laboratuvarlarını yok etmek için gerekli adımları atmalarını’ talep etti.

Mektupta koronavirüsün biyolojik laboratuvarlarda manipüle edildiği ve ABD tarafından biyolojik saldırı amaçlı kullanıldığına dair spekülasyonlar hatırlatıldı. Bazısı komşu ülkeler olan Irak, Afganistan, Pakistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan‘ın devlet ve hükümet başkanlarına mektup gönderen İranlı doktorlar, tüm kürede hızla yayılan yeni tip koronavirüsün (COVID-19) laboratuvarda yapılandırıldığı ve kasti amaçlarla kullanıldığı spekülasyonlarına dikkat çekti.

Bulaşıcı hastalıklar, akciğer hastalıkları, astım ve alerji alanında uzman 101 doktor, mektupta pek çok yurttaşları ve meslektaşlarına virüs bulaştığını belirtip “Onların hayatlarını kurtarmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

‘Ziyadesiyle delil bulunmaktadır’

Mektupta şu vurguya yer verildi: “COVID-19’un biyolojik laboratuvarlarda manipüle edildiği ve ABD’nin bu virüs aracılığıyla rakip ülkelere biyolojik saldırı düzenlediği spekülasyonlarını pekiştiren genetik ve biyoloji uzmanlarının açıklamalarını ve WikiLeaks belgelerini alıntılayan dünyanın önde gelen bilimsel makaleleri ve medya yayınlarında ziyadesiyle delil bulunmaktadır.”

Buna örnek olarak, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian‘ın daha önce attığı bir tweet gösterildi. Sözcü Zhao Lijian, yeni tip koronavirüsün sanılanın aksine Çin’in Vuhan kentinin yerlisi olmadığından, Çin’e ABD ordusu tarafından getirilmiş olabileceğinden söz ederken iki bulguya atıf yapmıştı.

ABD ordusundan yüzlerce atlet, Ekim 2019’da Vuhan’daki Dünya Askeri Oyunları‘na katılmıştı. Lijian’ın ABD’nin şeffaf olması ve verileri kamuoyuyla paylaşması talebiyle yayımladığı 11 Mart tarihli videoda, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Robert Redfield, Kongre’ye brifing verirken görülüyordu.

Redfield, ABD’de gripten kaynaklandığı sanılan bazı ölümlerin daha sonra Covid-19 vakası olarak saptandığını’ söylüyordu, ama bu kişilerin hastalık zamanı ya da ölüm tarihini belirtmiyordu.

‘ABD’nin biyolojik silah kullanma sicili’

‘ABD’nin biyolojik silah kullanma siciline’ dikkat çeken İranlı doktorlar, ‘insan yaşamını korumak ve insanlık tarihindeki bu devasa suç karşısında sessiz ve eylemsiz kalınması yüzünden gelecek kuşaklarca lanetlenmemek için’ uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yaptı. Bölgesel devlet ve hükümet başkanlarından, ‘ABD’nin tüm biyolojik laboratuvarlarını yok etmek için gerekli adımları atmalarını’ talep etti.

‘Sözleşmelerden ya çekiliyor ya ihlal ediyor’

Özellikle Donald Trump‘ın başkanlığında ‘ABD’nin pek çok uluslararası anlaşmadan ve sözleşmeden çekilmesini’ gündeme getiren İranlı doktorlar, Washington‘ın büyük ihtimalle Cenevre Sözleşmesi, Bakteriyolojik ve Toksin Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi ve Depolanması Yasaklanması ve İmha Edilmesi Sözleşmesi gibi biyolojik silah geliştirilmesini kontrol eden uluslararası anlaşmalara da uymadığını’ dile getirdi. Yanısıra ‘mikrobiyolojik silahların önlenmesi sözleşmelerini imzalamadığına’ dikkat çekti.

Daha önce İran’ın en üst düzey isimleri olan dini lider ve Devrim Muhafızları Komutanı da ABD’ye koronavirüsle biyolojik saldırı düzenleme suçlamasını yöneltmişti.

Eski CIA uzmanına göre biyolojik silah olarak laboratuvarda üretildi

Bu ayın başında ABD’nin eski terörle mücadele uzmanlarından, CIA askeri istihbarat yetkililerinden Philip Giraldi“Koronavirüsün mutasyon yoluyla doğal şekilde meydana gelmesinden ziyade biyolojik silah olarak laboratuvarda üretilmesi daha muhtemeldir” yönünde görüş bildirmişti.

5 Mart’ta Stratejik Kültür Vakfı tarafından yayımlanan makalesinde Giraldi, şunları söylemişti: “Trump yönetimi sürekli olarak Çin’in küresel rekabetini ABD ulusal güvenliği ve ekonomik hakimiyetine doğrudan tehdit olarak gündeme getirirken, Washington’ın Pekin‘in büyüyen ekonomik ve askeri gücünü bir nebze sekteye uğratmak için virüsü yaratıp salması olasıdır. Trump’ın Beyaz Saray‘ı sözkonusu olduğunda dahi, böylesi sorumsuzca bir şey yapılabileceğine inanmak zor olsa da, bu türden davranışların öncülleri vardır.”

Uluslararası hukuk profesörüne göre genetik dönüşümden geçirilmiş biyolojik silah

ABD’nin 1989 tarihli Terörle Mücadele Biyolojik Silahlar Yasası’nı hazırlamış olan saygın uluslararası hukuk profesörü, insan hakları savunucusu Francis Boyle da şubat başında yaptığı açıklamada ‘koronavirüsün ABD’nin bu amaçla genetik dönüşümden geçirilmiş biyolojik silahı’ olduğu yönünde görüş bildirmişti.

Sputniknews
Önceki İçerikİranlı doktorlardan bölgesel liderlere çağrı: “ABD’nin biyolojik laboratuvarlarını yok edin”
Sonraki İçerikDünyanın en masum hilesini en yalın biçimde anlatan bir ozan: Doğan Duru ve Epoch
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments