Jenkins’in 30 gerçekçi mankeni insanlarla karıştırılıyor

Amerikalı sanatçı Mark Jenkins, dünya şehirlerinin sokaklarına yüzü olmayan figürler bırakıyor. Ürkütücü derecede gerçekçi figürler, insanları kendi gerçekliklerini sorgulamaya zorluyor. Çok katmanlı montajlarla bu figürler, sokaklardaki insanlar tarafından tepki topluyor.

Jenkins, sokak sanatı kariyerine 2003 yılında Rio de Janeiro’daki çöp tenekesine figür yerleştirerek yerleştirerek başladı. Amacı sokaklardaki evsiz çocukların durumuna dikkat çekmekti. 2003’ ten beri, yenilikçi sanatçı çalışmalarını Lazarides Galerileri ve Kunsthalle Wien gibi ünlü yerlerde sergilendi. Ayrıca çalışmaca dünya şehirlerinde alenen kamuya sunuldu. Onun sanatı sokak için yaratılmış olsa da Jenkins doğada ve içeride aynı temalarla çalıştı.

Sanatçının çalışmalarının devam eden teması karanlık konulara yönelmektedir. Jenkins bir röportajda bunu ‘’ Bazen insanlar yalnız haldeyken, sık sık marjinalleşmiş bireyler olma eğilimindeler. Bu yüzden şiirsel ama aynı zamanda karanlık. Örneğin; nehirdeki adam elinde bir sürü renkli balon tutuyor ve onu sihirli bir şekilde kaldırmayı deniyor. Umuda her zaman gizli bir eğilim vardır.’’ diyerek açıkladı.

‘’İnsanlara çevrelerinde neyin gerçek olup olmadığını sorgulatmayı seviyorum. Son zamanlarda insanlar telefonlara çok fazla gömülüyorlar, ben sadece onların yukarıya bakmasını istedim. Başlangıçta, insanların tepkileriyle ilgili sosyal veriler topluyordum. Ama altı yıl sonra, büyülü bir anı yakalamakla ilgili daha çok şiirsel görüntüler haline geldi.” dedi.

Etiketler

0 yorum “Jenkins’in 30 gerçekçi mankeni insanlarla karıştırılıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest