Leylâ Erbil’in kişisel arşivi dijital ortamda araştırmacılara sunuluyor

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen “Kişisel Arşivi Işığında Leylâ Erbil’in Edebi Dünyası” isimli proje, Türkçe edebiyatın önemli isimlerinden Leylâ Erbil’in kişisel arşivini kataloglayarak dijital ortama aktarıp araştırmacılarla paylaşıma açmayı hedefliyor. 

2014’te Leylâ Erbil’in şair ve yazarlarla mektuplaştırmalarından oluşan ve daha önce dergilerde kalmış ya da hiçbir yerde yayımlanmamış öykülerinin yer aldığı iki kitabın yayımlanacağı haberleri çıktı. O tarihte Erbil’in okurları ve yazarın yapıtları üzerine çalışan araştırmacılar, bu yeni kitapları beklerken 2016’da kızı Fatoş Erbil’in, yazarın kişisel arşivini Boğaziçi Üniversitesi, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’ne bağışlama kararıyla çok daha büyük bir proje gündeme geldi. Boğaziçi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Olcay Akyıldız’ın proje yürütücülüğünü üstlendiği Bilimsel Araştırma Projesi (BAP), Zeynep Uysal, Semiha Şentürk, Şerife Seda Yücekurt Ünlü, Nurçin İleri, Başak Deniz Özdoğan ve Merve Şen’den oluşan bir ekiple hayata geçti.

Yazarın arşivinin dijital ortama aktarılması ve korunması aşamasında olan projede eldeki belgeler üç kategoride düzenleniyor. Biyografik belgeler, yapıtlarını yazarken aldığı notlar ya da yayımlamadığı metinler ve bu iki kategorinin dışında arşivlediği gazete kupürleri, çeşitli nesneler ve yazar hakkında yayımlanmış yazılar, bu üç kategoriye göre sınıflandırılarak araştırmacılara sunulacak. Akyıldız ve Şen’in belirttiği gibi bu arşivin dijitale aktarılması, yalnızca ilk akla gelen otobiyografik çözümlemeler için değil, metin odaklı çözümlemeler için de Erbil edebiyatı üzerine çalışanlara ciddi bir kaynak sağlayacak. Yapıtlarından çıkardığı bölümler, taslaklar, öncesinde birçok kez incelenen yapıtlara farklı bir açıdan yaklaşma olanağı verecek ve Leylâ Erbil edebiyatına dair daha kapsamlı bulgulara ulaşılacak.

Projenin hayata geçmesi, yazarın edebiyatının yanı sıra 1950 sonrası edebiyat tarihimiz için de araştırmacıları oldukça heyecanlandıracak bir gelişme. Geçmişte yayımlanan Tezer Özlü ve Ahmed Arif’in Leylâ Erbil’e mektupları, okur tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştı. Bu proje, Demir Özlü, Nermin Menemencioğlu, Necmi Sönmez, Nedim Gürsel ve Erden Kıral gibi sanat dünyasının çeşitli disiplinlerinde ürün vermiş kişilerin Leylâ Erbil’le yazışmalarını da içeriyor. Erbil edebiyatının hiçbir zaman kendi içine dönük bir edebiyat olmadığını, birçok politik gönderiminin olduğunu, şu ana kadar elimizdeki metinlerle bile yazarın farklı ülkelerden ve tarihlerden yazılmış birçok yapıtla metinlerarası kurduğu ilişkilerin çözülmesiyle söz konusu metinlerin okuru nasıl farklı bir çözümlemeye yönlendirdiğini göz önünde bulundurursak Erbil edebiyatında henüz keşfedilmemiş, çözümlenmemiş olanların da anlaşılmasını sağlayacak olan bu proje sonuçlandığında yeni çalışmaları da beraberinde getirecek.

Etiketler

0 yorum “Leylâ Erbil’in kişisel arşivi dijital ortamda araştırmacılara sunuluyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest