Lido Yarımadası’nda düzenlenen Venedik Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Ağırlıklı olarak komedi türündeki filmleriyle tanınan ABD’li yönetmen Todd Phillips, Joaquin Phoenix, Robert De Niro ve Zazie Beetz’in oyuncu kadrosunda yer aldığı, psikolojik gerilim türündeki Joker filmiyle festivalin büyük ödülü olan “Altın Aslan”ın sahibi oldu. Film, 4 Ekim 2019’da izleyiciyle buluşacak.

İkinci Kattan Şarkılar, İnsanları Seyreden Güvercin filmlerinin yönetmeni Roy Anderson ise About Endlessness filmiyle “Gümüş Aslan” ödülünü aldı. İtalyan yönetmen Franco Maresca, bir taşlama olan La mafia non è piu quella di una volta adlı belgesel filmiyle Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

En iyi ilk film olarak görülen filmlere verilen “Geleceğin Aslanı” ödülü ise You Will Die at 20 filmiyle Amjad Abu Alala’nın oldu. Robert Guédiguian’ın Gloria Mundi filmindeki performansıyla Ariane Ascaride, en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi olurken yönetmenliğini Pietro Marcello’nun yaptığı, bir Jack London uyarlaması olan Martin Eden filmindeki performansıyla Luca Marinelli, en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.

Bir çocuğa yönelik cinsel istismar davasında mahkumiyet kararı olması nedeniyle festivale katılımı tartışmalara yol açan Roman Polanski’nin J’accuse filmi ise Jüri Büyük Ödülü ile ödüllendirildi.

Festivalde bir başka dikkat çeken gelişme de çevrecilerin protestosu oldu. Çevreciler, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan kentten geçen cruise tipi büyük yolcu gemilerini protesto etti.

Baran Barış

Etiketler

0 yorum “Lido Yarımadası’nda düzenlenen Venedik Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest