Mehmet Berk Yaltırık’tan Yeni Roman: “Istrancalı Abdülharis Paşa”

İthaki Yayınları’ndan çıkacak romanın yayınevinin başlatacağı yeni bir seri olan yerli spekülatif kurgu eserlerinin yayımlanacağı Pangea Kitaplığı’nın ilk kitabı olacağı duyuruldu.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

“… Öğleye doğru günlük güneşlik rutin bir bahar havasında iki tarafında meşe ve kayın ağaçlarının yükseldiği asude bir yolda ilerliyordu Asil. Altında araba olmasa, asfalt üzerinde hızla yol alıyor olmasa kendisini hoş bir rüyanın içinde zannedebilirdi. Buralardaki tabiatın harikaları, el değmemişliği insanı mest ediyordu. Dereköy Sınır Kapısı yolunda olduğundan gidiş sebebini anımsayınca canı sıkıldı. Böyle yeryüzündeki cennet köşesi bir yerin mazisinde nasıl kanlı ve ürkünç hikâyeler olabilirdi?”

Bir ailenin ve bir ismin peşine düşen genç bir araştırmacı, kendini bir anda asilerin, eşkıyaların, haramilerin, haydutların, ayanların ve komitacıların arasında, zaferlerin ve bozgunların hengâmesinde, soygun masallarının ve kocakarı hikâyelerinin ortasında buluverir. Tarihle başlayan yolculuğu, ruhunun ve Istrancaların kuytularına sapmışken korkulu Balkan rivayetleriyle giriştiği amansız boğuşma nasıl nihayete erecektir?

Hırsının kölesi derebeylerinin, geceleri dolaşıp kapıyı pencereyi tırmalayan şeylerin, insan suretli canavarların, efsaneyle hakikatin birbirine karışıp tarihin sislerinin ardına gömülen bu roman, kâh kanlı baskınlara tutulan kâh geleneklerin kamçısı altında inleyen Balkan tarihine uzanan karanlık bir araştırmanın serüveni.

Istrancalı Abdülharis Paşa, zamanın yavaş aktığı bir coğrafyada ürpertili bir arayışın romanı…

Yaltırık romanının Istrancalar havalisinde bir ailenin ve ismin peşine düşen genç bir araştırmacının, kaynaklardan söylencelere uzanmasını ve araştırmasının kendi yaşamındaki etkisini konu aldığını söyledi. Daha önce bu karakterin Gölge e-Dergi, Hayalet e-Mecmua ve Yabani Dergi’de kaleme aldığı “Şerruh Paşa’nın Sırrı”, “Varkolakların Gecesi” (Tefrika) ve “Istrancalar’da Kaçamak” adlı öykülerde yer aldığını, okurlarının aşinası olduğunu da belirtti.

KORKU HİKÂYELERİ VE YEREL SÖYLENCELERİN PEŞİNDE

Türk Edebiyatının yeni nesil korku ve fantastik öykü yazarları arasında kendisine önemli yer edinen Mehmet Berk Yaltırık, “Anadolu Korku Öyküleri-2, Güçoburlar, Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikâyeleri-1” gibi çalışmalarda yer aldı.

“Yedikuleli Mansur” (İthaki Yayınları) romanında roman kahramanı Mansur, Kırım Tatarı bir genç olarak okuyuculara Kırım’ı hatırlattı.

Mehmet Berk Yaltırık’ın son öykü kitabı “Gölgeli Öyküler”, Yenisey Yayınları tarafından neşredilmişti. Akademisyen Seçkin Sarpkaya ile birlikte hazırladığı “Türk Kültüründe Vampirler-Oburlar, Yalmavuzlar ve Diğerleri” (Karakum Yayınevi) adlı araştırma kitabı da 2018 yazında okurlarla buluşmuştu.

488 sayfadan oluşan roman şu an ön siparişte. 17 Mayıs‘tan itibaren de dağıtıma çıkması bekleniyor. Kapak görseli ise Ebrahel Lurci‘ye ait.

Uğur Hakan Hacıoğlu

Etiketler

0 yorum “Mehmet Berk Yaltırık’tan Yeni Roman: “Istrancalı Abdülharis Paşa””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest