Nazi dönemi’nde çalınan eser İtalya’ya geri teslim edilecek

Almanya, 1943’te İtalya’nın Floransa kentindeki Uffizi Galerisi’nden Nazi birliklerinin çaldığı bir tabloyu iade edeceğini açıkladı.

Milyonlarca Euro değerinde olduğu tahmin edilen Vase of Flowers adlı tablo şu an bir Alman ailesinin elinde. Ocak ayında Uffizi başkanı Eike Schmidt ‘’Almanya’nın tablonun müzeye geri getirilmesine yardım etmesi ahlaki bir görevidir.’’ dedi. Hollandalı ressam Jan van Huysum natürmort çizdi ve ilk kez 1824 yılında Floransa’da sergilendi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman birlikleri kuzeye doğru geri çekilirken bu tabloyu çaldılar.

Dönmesi neden bu kadar uzun sürdü?

Tablo, Almanların tekrar uzlaşmasının ardından 1991 yılında yeniden ortaya çıktı. Ancak tablonun geri döndürülmesi için çabalar başarısız oldu.

Kimliği belirsiz aile tablo için 2 milyon avro talep etmiştir. Alman yetkililer raporlara göre, 30 yaşından büyük suçlarla ilgili bir sınırlama kanuna işaret ettiler. Kanuna göre 30 yaşından büyük suçlara müdahale mümkün değil. Fakat Eiche’nin resmin iade çağrısından sonra Alman hükümeti, tabloyu ele geçiren Nazi askerinin torunları ile temasa geçti. Yetkililer, resmin Nazi zulmünün bir parçası olarak yağmalanmadığını, sadece basit bir hırsızlık olduğunu söyledi.

Die Zeit gazetesinin haberine göre, avukatlar ‘’tabloyu çalan askerin sahibi olarak görülmediği ve kimseye miras bırakma hakkı bulunmadığını’’ söyledi. Aynı zamanda ailenin avukatları, askerin evi bombalanan karısına gönderecek hoş bir şey için tabloyu çarşıdan satın aldığını savundu.

Alman hükümeti ile aile arasında yapılan anlaşmanın hiçbir detayı yayınlanmadı.

Vase of Flowers / Jan van Huysum

Vase of Flowers’ a Ne Oldu?

Galeriye göre, Toskana Büyük Dükü II. Leopold, 19’uncu yüzyılın başında eseri satın aldı. Tablo, diğer Hollandalı ressamların eserleri ile birlikte bir asırdan fazla bir süre galeride sergilendi. Ancak eser 1940’ta İtalya savaşa katıldığında yakındaki bir köye tahliye edildi.

Alman birlikleri ise 1943’teki kuzeye hareketleri sırasında başka eserlerle birlikte Vase of Flowers’ ı da ele geçirdiler. Eserin orijinalin geri dönüşünü beklenirken İngilizce, Almanca ve İtalyanca olarak “çalınan” kelimesiyle yazılan galeride Vase of Flowers’ ın siyah-beyaz bir fotoğrafı asılı duruyor.

Schmidt (Alman), Almanya’yı Naziler tarafından çalınan eserlerle ilgili kısıtlamalar yasasını kaldırmaya çağırdı. Böylece tüm yağmalanan sanat eserleri “meşru sahiplerine” geri dönebilir.

Etiketler

0 yorum “Nazi dönemi’nde çalınan eser İtalya’ya geri teslim edilecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest