Onair Sahne’den yılın son şarkıları

Onair Sahne, zorlu geçen 2020’yi destek verdiği bağımsız müzik kulvarında yine çok güzel yeni şarkılarla uğurluyor.

Efe Dikmen’den “Git”

Lisede başladığı müzik hayatını profesyonel alana taşıyan Efe Dikmen ilk single’ı “GİT” ile müzikseverlere “Merhaba” dedi.
Bestesi müzisyenin ilk grubu Nev-i Şahsına Münhasır zamanlarında Efe Dikmen tarafından yapılan, hazır beste üzerine söz yazmaya çalışırken de arkadaşının yazdığı bir şiir olan “Hadi Git”‘in o dönem hissettiklerine çok yakın olması sonucunda şiir mevcut besteye uyarlanmış.
O zamandan bu zamana da çok zaman geçmiş.
Efe Dikmen “Git” i tekrar hazırlarken 10 sene sonra yine aynı kadro ile beraber çalışmanın mutluluğunu da yaşamış. Biraz daha modernize olması için şarkı trafiğinde değişiklikler ve ufak tefek eklentiler yapılmış.
Bağımsız müzisyenlerden olan Efe Dikmen’in bu konudaki görüşleri şöyle: “Herhangi bir yere, kuruma hatta tarza bağlı olmamak bence müzisyeni de özgürleştiriyor. Baskısız, özgürce yapılmış her proje çok daha özgün ve keyifli oluyor.”

Müziğe uzunca bir ara vermiş bir müzisyen Efe Dikmen. Bundan sonra şarkılarını müzikseverlerle sık sık buluşturacağını bu kadar ara vermeyeceğini belirtiyor.

GRİİYYY’den “Umutsuzluk Sendromu”

Griiyyy, Özde ve Alişan Özaydın isimli iki kardeşin kurduğu bir grup. Aralarındaki yaş farkından dolayı uzun yıllar paylaşımlarının kısıtlı olması, zaman içinde ise bunu müzikle kapatmalarının hikayesi var grupta.

İki kardeş olarak kişiliklerinin de oldukça farklı olduğuna değinen ikili bunun grubun adına yansıdığının altını çizerek şu açıklamayı yapıyor:
“İki kardeş olarak kişiliklerimizi ve zevklerimizi siyah ve beyaz olarak ayırdık. Müzik de bizi ortak paydada birleştirdiği için siyah ile beyazın karışımı haline geldik. Kendimizi “Griiyyy” olarak adlandırdık.”

Zaman içinde birçok akustik kayıtla müzikseverlerle buluşan Griiyyy, OnAir Sahne’den yayınladığı Umutsuzluk Sendromu ile yeni yıl için de yeni şarkıların müjdesini veriyor.

Cavit Yoldaş’tan “Radina”

İzmirli bir müzisyen Cavit Yoldaş. Müziğe lise yıllarında başlamış. Çevresi metal ağırlıklı olduğu için de üç yıl boyunca sert parçalar çalmış. Daha sonra grunge müziğin içine düşmüş ve kendini doksanların ruhunda yeniden keşfederek akustik gitara geçerek hislerini daha sakin dile getirmeye başlamış. Müzik yolculuğu ve içinde bulunduğu türler bugünkü müziğini oluşturmuş Cavit Yoldaş’ın.

Ve bu dönüşümün ilk meyvesi Radina, Samet Türksal’ın kurduğu Buralar Değişik Records’da kaydedilen ilk profesyonel kaydı ve OnAir Sahne kapsamında yayınlandı.

Cavit Yoldaş bazı müzisyenler gibi kendi yaşadıklarından yola çıkmadığını şöyle belirtiyor: “Şarkılarımın birçoğunun kişisel bir hikayesi yok. Sokağa çıkan ve ilişkiler içinde olan her insanın zihin kıvrımlarında dönen durumlardan besleniyorum diyebilirim.

Hedefim yalnızca her zaman hissettiğim gibi şeyler yazmak ve söylemek. Bunu yanında esas önemli olan şey ise; insanların kendilerinin ve geri kalan herkesin değerinin farkında olması. Maalesef günümüzde güneş gözlüğü takmışcasına güneşi göremiyor birçoğumuz.”

Cavit Yoldaş, Radina sonrası 2021 içinde yayınlanacak altı şarkıdan oluşan bir beste projesine başladı.

Etiketler

0 yorum “Onair Sahne’den yılın son şarkıları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest