Refik Anadol’dan gerçek bir New York deneyimi: “Machine Hallucination”

Refik Anadol’a ait Machine Hallucination (2019) izlemek tıpkı bir karnavalda gezinmek gibi baş döndürücü bir deneyim yaşatıyor. New York’a ait milyonlarca görüntüyü bulup işleyen algoritmalarla tasarlanan Machine Hallucination, New York’taki Chelsea Market’te yeni bir dijital sanat alanı olan Artechouse’ da canlı ve etkileyici görsel-işitsel bir eser olarak 17 Kasım’a kadar sanatseverleri ağırlayacak.

Aslen İstanbullu bir medya sanatçısı olan Anadol, şehirler hakkında açık kaynak verilerini görselleştiren büyük ölçekli ses ve ışık kurulumları yapmak için on yıldır verilerle çalışıyor. Anadol, on iki stüdyo asistanının yardımıyla Machine Hallucination eserini tasarladı. “Veri benim aracım, ekibimle birlikte veri ve algoritmalarla çalışıyoruz ve bu görünmez veri dünyasındaki gizli duygusal deneyimi keşfetmeye çalışıyoruz.” dedi. Bu çalışmadaki hedefi görüntülere yanıt veren bir algoritmanın mevcut işlemlerini görünür kılmaktır. Anadol, bu proje için birkaç farklı algoritma kullandı. Ana algoritmalardan biri olan StyleGAN ileri teknoloji grafik işletim birimleri tasarlayan bir teknoloji şirketi olan NVIDIA’daki araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. 300 milyon fotoğraf ve 113 milyon diğer işlenmemiş veri noktasıyla Anadol ve stüdyosu, New York şehrinden görüntüleri devasa bir veri setini işlemek için network ağları ve çeşitli değişiklikleri kullandı.

Özel bir algoritma, sosyal medyada, arama motorlarında, dijital haritalarda ve kütüphane sitelerde New York görsellerini bulmak için interneti taradı. Anadol, veri gizliliği konusundaji endişeleri sebebiyle tüm verilerin herkese açık alanlardan alındığı söyledi. Anadol açıkça “Sistemimiz hiçbir zaman bir parola girmedi ya da kimsenin kişisel profilini ihlal etmedi”. Fotoğraflar toplandıktan sonra, bir görüntü tanıma algoritması orijinal görüntülerin kaynağını tanımladı ve başka bir algoritma görünen herhangi bir insanı, yüzü, kalabalığı, vücut bölgeri vb. şekilleri sildi. Başka bir algoritma ise şehirdeki metro vb gürültü unsurlarının sesini absorbe etti. Anadol, bunun gizlilik kaygıları ile ilgili olduğu gibi aynı zamanda mimariye ve şehir manzarasına odaklanma arzusuyla ilgili olduğunu söyledi.

Adelina Gençoğlu

Etiketler

0 yorum “Refik Anadol’dan gerçek bir New York deneyimi: “Machine Hallucination””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest