TangoNeva’dan “Dünyanın Tüm Tangoları”

Charlie Chaplin’in tango bestesi olduğunu biliyor muydunuz? TangoNeva grubu Carlos Gerdel’den Charlie Chaplin’e klasik müzik ile tangonun müthiş birlikteliğinden doğan parçaları 15 Ocak Cumartesi günü ‘Dünyanın Tüm Tangoları’ isimli konserde Yeldeğirmeni Sanat’ta seslendirecek.

TangoNeva, klasik ve caz müzik dünyamızın başarılı sanatçıları Ayşe Nil Ülgener (piyano), Yonca Sülün (keman), Gaye Süslüoğlu (keman), Ayşe Didem Hekimoğlu (viyola), Jülide Canca Eke (viyolonsel), Ceren Akçalı (kontrbas) kadrosundan oluşuyor.

Grup, klasik müzik ile tangonun birlikteliğinden oluşan etkileyici bir repertuvarla dinleyicilerle buluşacak. Kadıköy’ün en güzel konser mekanlarından olan Yeldeğirmeni Sanat’ta 15 Ocak Cumartesi saat 20.00’de gerçekleşecek konserde 1930’ların klasik tangosunun kralı Carlos Gardel’in, besteciliği ile bilinen Charlie Chaplin’in, çağdaş besteci Şostakoviç’in ve Turgay Erdener’in, tango ile dans etmeye bayılan şair Lorca anısına yazdığı tango gibi pek çok tango eseri yer alıyor. Topluluğa oyuncu-şarkıcı Ali Pınar kabare tarzını andıran anlatımlarıyla eşlik ediyor. Eserlerin düzenlemeleri ise ve Yusuf Yalçın’a ait.

TangoNeva, Neva Ensemble’ın şemsiyesi altında geliştirilen Tango repertuarına yönelik bir konsepttir. Arjantin’in klasik tangolarının yanı sıra, Piazzolla tarafından geliştirilen Tango Nuevo ve diğer pek çok ülkenin Tango şarkılarını içermektedir. Bu konseptte konser düzeninin yanı sıra talebe göre bandoneon, vokal ve dans da eklenmektedir.

TangoNEVA bugüne kadar İstanbul’un belli başlı salonlarında konser vermenin yanı sıra İzmir, Antalya, Tekirdağ ve Samsun’a turneler düzenlemiş Bisanthe Oda Müziği Festivali ile Phaselis Festivali’ne katılmıştır.

Etiketler

0 yorum “TangoNeva’dan “Dünyanın Tüm Tangoları””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest