Tayla Koray: “Düşünce ve felsefe olarak amcamdan etkilendim”

Tayla Koray

Her yaşamın kendine has bir hikâyesi vardır. Yaşamın içerisinde karşımıza çıkan birçok olay bu hikâyeyi besler. Bazen sevinç bazen keder. Hayat böyle geçip gider. Her insanın hayatında hikâyenin ortasında bir odak noktası vardır. Herkesin tanıdığı bir ailenin üyesi olan Tayla Koray’ın hikâyesi müzikle başladı, müzikle devam ediyor ve müzikle de sonsuzluğa ulaşacak. Doğduğu günden itibaren notaları hayatından ayırmayan Tayla Koray ile geçmişten günümüze müzik kariyerini, ailesinden kendisine uzanan müzik geleneğini ve geleceğe dair planlarını konuştuk.

– Müzisyen bir ailede yetiştiniz. Müzik ile iç içe olan hayatınızın ilk yıllarından ve müzisyenliğe adımınızı atmaya karar vermenizden bizlere bahseder misiniz?

Tayla Koray: Buna karar vermek çok zor olmadı benim için. Çünkü evde klasik müzikçi bir babaanne, Rockçı amca ve Latinci babam ile üç ayrı müzik türü ile tanıştım. İlk olarak amcam Erkin Koray’dan etkilendim. Sonrasında piyano ile tanışmamla kaçınılmaz son gerçekleşti ve işim gücüm, ruhum müzik olmuştu.

Tayla Koray

– Üniversite eğitiminde Piyano ve Nefesli Sazlar(Klarnet) bölümünden mezun oldunuz. Üniversite eğitiminizin sanat hayatınıza etkilerinden bahseder misiniz? Eğitiminiz kariyerinizi nasıl besledi?

T.K.: Eğitim elbette kariyerimi etkiledi. Müziği daha bilinçli bir şekilde icra etmemi, anlamamı, saygın ve tercih edilmemi sağladı ve tabii ki değerli müzik eğitmenleri ile beraber müzisyenlerle tanışmama ve projelerde yer almama olanak sağladı.

– Erkin Koray, Korkut Koray, Erol Büyükburç, Selçuk Alagöz, Salim Dündar ve daha birçok önemli isimle sahne çalışmalarının yanında ortak projelerde yer aldınız. Bu anlamda hatıralarınızda yer edinmiş hiç unutamadığınız bir proje var mı?

T.K.: Henüz 16 yaşında amcamın Şan gösteri merkezindeki konserinde kuyruklu piyano ve klarnet çalmıştım. Ayrıca bateride babam Korkut Koray vardı. O konser benim için çok özeldir.

Erkin Koray - Tayla Koray

– Amcanız Erkin Koray ile olan çalışmalarınıza özel olarak değinmek istiyorum. Kendisiyle birlikte çalışmanın, birlikte sahne almanın size ne gibi katkıları oldu?

T.K.: Ben müzik hayatıma başladığım dönem kendisi yurt dışında olduğu için kendisiyle çok fazla sahne deneyimim olmadı. Kendisinin sahne üstünden çok felsefesi ve düşünceleri bakımından beni etkilediğini söylemeliyim.

– Meteor’lu yıllara değinecek olursak… Meteor grubuyla bir albüm çalışması gerçekleştirmiştiniz. Grupla yollarınız nasıl kesişti? Bu birlikteliğin sonucunda oluşan albümün kişisel kariyerinizde önemi nedir?

T.K.: Meteor grubu da benim için çok özeldir. Amcama senelerdir yanında olup yoldaşlık eden gitarist Cahit Kukul beni aradığında onur duydum ve albümde çalarken gerçekten benim ruhuma uygun bir tür ve tarz ile elimden gelen katkıyı yapmaya çalıştım. Umarım dinleyenlere bunu hissettirebilmişimdir. Böyle değerli bir albümde var olmak kariyerimde çok değerli bir referans olarak yerini almıştır.

– Taç Plak etiketiyle yayınlanan Teneke Kafa isimli bir albümünüz var. 12 farklı çalışmadan oluşan bu albümün ortaya çıkış sürecinde ne gibi zorluklarla mücadele ettiniz? Albümünüzü değerlendirecek olursanız ortaya çıkan sonuç sizi tahmin etti mi?

T.K.: Teneke Kafa albümü tam 30 sene önce yapılmış bir albümdür. Bir tesadüf stüdyoda reklam müziği yaparken boş zamanlarımda yaptığım bir albümdür. O yüzden açıkçası çok zorlanmadım. Şu an internet ortamında dinlenebiliyor olması keyif verse de eski bir sound, aranje ve teknikle yapılmış olması sebebiyle günümüz şartlarında tatmin edici olmayabilir. Umarım yeni düzenlemelerle albümün tamamı olmasa da seçilmiş eserlerini gündeme getirmek için kolları sıvamış durumdayız.

– Kurucusu olduğunuz Koray Orkestrası’nda hem klavye çalıyor hem de topluluğu yönetiyorsunuz. Bu orkestrayı kurmaya nasıl karar verdiniz? Orkestrada hangi isimler yer alıyor?

T.K.: Tayla Koray Orkestramız özel davet ve organizasyonlar için yapılanmıştır. Otel ve mekanlarda misafirlerin isteğine göre bu yapı sanatını icra etmektedir. Orkestra içinde tanınmış isimler olmasa da tamamı iyi müzisyen ve solistlerden oluşmaktadır. Böyle bir orkestrayı kurarken bu alanda bir ihtiyaç olduğunu görerek bu yönde bir çalışma yapmaya karar verdik. Özellikle otellerde ve seçkin mekanlarda düğün yapmak isteyenlere kaliteli bir müzik hizmeti vermenin mutluluğunu çok uzun yıllardır yaşıyor ve yaşamaya devam ediyoruz.

– Aynı zamanda İBB Kent Orkestrası’nda çalışmalarınıza devam ediyorsunuz.

T.K.: Evet, günümüze de devam etmekteyim. İBB Kent Orkestrası’nda klavye çalmaktayım.

– Yakın zaman içerisinde bir konser hazırlığınız var mı?

T.K.: Tayla Koray Jazz Trio olarak minik bir grubum var. Bu ekip trompet, gitar ve klavyeden oluşuyor. 28 Ocak ve 17 Mart tarihlerinde Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde konserlerimiz olacak. Bunun dışında da devamlı sahne aldığımız yerlere de tüm müzikseverleri bekleriz.

– Projelerinizden bahsedecek olursak şu anda üzerinde çalıştığınız bir projeniz var mı?

T.K.: Projeler bitmez, her zaman var olacak. Şu an eski albümü yenileme çalışmalarının yanında Jazz Trio topluluğumuzun bir tanıtım klipi ve gruba özel bir parçanın bestelenmesine karar vermiş bulunmaktayız.

– Son olarak röportajımızın okurlarına ne söylemek istersiniz?

T.K.: Etkinliklerimizi taylakorayofficial instagram adresinden takip edebilirsiniz. Sizleri görmekten mutluluk duyarız.

Uğur Hakan Hacıoğlu

Etiketler

0 yorum “Tayla Koray: “Düşünce ve felsefe olarak amcamdan etkilendim””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest