Yeşil Deniz Kaplumbağaları Plastik Atıklarla Besleniyor

Araştırmacılar, yeşil kaplumbağaların onların gıdası olan deniz otları gibi görünen plastikleri söylüyor. Çalışma bulgularına göre siyah çöp torbaları, olta iplerinin parçaları gibi şeyleri kaplumbağalar kendi gıdalarından ayırt edemeyebiliyor. 

Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar, Kıbrıs’ta plajlarda balık ağlarına dolandıktan sonra oldukça kötü halde bulunan kaplumbağaları inceledi. İncelenen 19 kaplumbağanın hepsinin içinde plastik bulundu ve bir kaplumbağanın midesinde ise 183 adet plastik vardı…

Çalışma küçük kaplumbağaların daha fazla plastik yuttuklarını gösterdi. Küçük kaplumbağalar daha az deneyimli oldukları için yanlış besini yeme ihtimalleri çok daha fazlaydı. Ayrıca araştırmacılar önceki araştırmaların deri sırtlı deniz kaplumbağalarının denizanası gibi görünen plastikten yediklerini gösterdiğini söyledi.

Exeter Üniversitesi’ nden Dr. Emily Duncan: “Deniz kaplumbağaları temel olarak görsel avcılardır, yiyecekleri boy ve şekle göre seçebilirler. Yeşil kaplumbağaların belirli boyutlarda, şekillerde ve renklerde plastiği tercih ettiğini gösteren güçlü kanıtlar bulduk” dedi.

Araştırmacılar, kaplumbağaların içindeki plastik türünü plajlardaki atıklarla karşılaştırdılar ve kaplumbağalarda bulunan plastikler; siyah, açık veya yeşil renkli ipler ve kağıtları tercih ettiklerini gösteriyor.

Araştırma stratejisini yöneten Profesör Brendan Godley ne tür plastiklerin belirli bir sorun olabileceğini bilmenin önemli olduğunu ve insanları genel plastik tüketimini ve kirliliğini azaltma konusunda çalışmaya devam etmeleri için motive edebilecek sorunları vurgulamak gerekitğini söyledi.

BBC

Etiketler

0 yorum “Yeşil Deniz Kaplumbağaları Plastik Atıklarla Besleniyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest