Barlas’tan yeni albüm: “Bu Ne Dünya Kardeşim?”

Barlas'ın yeni çalışması "Bu Ne Dünya Kardeşim" On Air Müzik'ten çıktı.

0

90’lardan bu yana müzik tarihimizin unutulmaz şarkılarında imzası bulunan Barlas’ın “Bu Ne Dünya Kardeşim” isimli yeni çalışması On Air Müzik etiketi ile yayımlandı. 8 şarkıdan oluşan albüm tüm dijital platformlarda müzikseverlerle buluştu.

90’lardan günümüze sadece kendi albümleri ve şarkıları ile değil; en sevdiğimiz birçok ismin albümünde yer alan hit şarkıları ile de tanınan Barlas’ın en bilinen bestelerinden; kendi yorumladığı “Küt Küt”, Teoman’ın yorumladığı “Ne Ekmek Ne De Su”, Özlem Tekin’in yorumladığı “Aşk Her Şeyi Affeder mi?” ilk akla gelen şarkılardan sadece birkaçı…
Günümüze kadar gelen efsane şarkılardan “Hareket Vakti” de dahil olmak üzere Umay Umay’ın ilk albümünün tamamının söz ve müzikleri de kendisine ait olan Barlas, uzun müzik yolculuğuna günümüze dek aralıksız olarak devam etti; birçok hite imzasını attı ve çok sayıda müzik türünde Türkçe ve İngilizce sözlü şarkılar yaptı.

Rock müziği özleyenlerin kana kana dinleyecekleri bu albümün ana teması: “İnsanın kendini yok etmesi, kendi dünyasına ve geleceğine yönelik arayışı, öfkesi ve olası kaotik bir geleceğin gelmesine bir bakış açısı…”

“Bu Ne Dünya Kardeşim”i tüm müzik platformlarında ve OnAir Sahne YouTube kanalında dinleyebilirsiniz.

BU NE DÜNYA KARDEŞİM

BARLAS;

Yaşamı
Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okuduğu sırada 2 yılını İngiltere’de geçiren Barlas Erinç çok erken yaşlarda müzikle, 15-16 yaşlarındayken de sahneyle tanıştı. Barlas’ın ilk müzik grupları, 1980 sonlarında Ankara’da çalan punk rock grubu Hardline ve heavy metal grubu Axe’tır. Axe cover şarkı çalmıyordu. Hem Ankara hem de İstanbul’da başarılı konserler veren grupta şarkı söyleyen Barlas Erinç, bir yandan grubun şarkı yazarlığını da yürütüyordu. Barlas Erinç, izleyen yıllarda kendisi de önemli aranjörlerden olacak kardeşi Alper Erinç ile birlikte Physical Scandal grubundan sonra müzik hayatına bireysel olarak devam etti.

Erken yıllarda İngilizce sözler yazan Barlas, daha sonra heavy metal geçmişi ve pop rock eğilimiyle batılı tarzda yaptığı bestelere Türkçe sözler yazmaya başlamıştır. O zamanlar İngilizce cover şarkılar çalan ve sonradan çoğu tanınmış Türk pop rock müzisyenleri olan pek çok müzisyene de böylece ilham vermekle kalmayıp onlar için şarkı da yazmaya başlamıştır. Barlas kendi albümlerinin yanı sıra başka sanatçılara verdiği şarkılarıyla da tanınmaktadır.

Çalışmaları
Barlas, yıllar içinde 4 albüm çıkarmıştır. Bara Gidelim, Küt Küt / Kelebek, Dünya Bi Acaip ve son olarak Daha Derin. Bu albümlerdeki kayıtlardan en çok öne çıkan şarkılar, Küt Küt, Kelebek, Tango Millenium ve İkimizin Hikâyesi olmuştur.Barlas’ın 2008 Aralık ayında ‘We Play/Balet Plak’ etiketiyle piyasaya çıkan son albümü Daha Derin bir metal-pop albümüdür. “Daha Derin” albümü için Mehmet Turgut tarafından çekilen fotoğraflarda çıplak poz vermiştir.

Albümde 12’si Barlas’ın bestesi olmak üzere 14 parça bulunuyor. Led Zeppelin grubunun şarkısı Whole Lotta Love original sözleriyle ingilizce olarak ve yine Papa Roach dan My Last Resort ise Türkçe sözlerle Seviş Benimle adı ile yorumlanmış. Ayrıca Barlas bu albümünde daha önce yorumlanan Aşka Dair adlı şarkısını yeniden yorumlamıştır.

Ayrıca editör firması Müzikotek ile uluslararası kullanıma sunulan 3 adet müzik kütüphanesi albümü vardır. Bu albümlerde yer alan parçalar Amerika, Kanada gibi ülkelerde film, dizi ve TV programlarında kullanılmaktadır.

1.   Gitar Vuruşları

2.   Retro ve Ötesi

3.   Futbol Rock

Ortak Çalışmaları
Kendi albümlerinin yanı sıra başka sanatçılar için beste ve söz yazarlığı yapmaya ise 90’lı yılların ortalarında Umay Umay’ın ilk albümüyle başlamıştır. Bu albümdeki şarkıların tamamının söz ve müzikleri Barlas Erinç’e aittir. Sonradan Emre Aydın’ın “Afili Yalnızlık” albümüne aldığı tek cover şarkı olan “Hareket Vakti” ilk kez bu albümle tanınmıştır. Barlas Erinç’in bugüne dek yazdığı yaklaşık 300’den fazla şarkının 30 kadarı hit olmuştur.

Özlem Tekin’in büyük çıkış yaptığı ilk single’ı “Aşk her şeyi affeder mi?” bu hitlerden biridir. Bu şarkı son yılların çıkış yapan grubu Hepsi’nin yeni cover albümü, “Şaka”da da yer almaktadır. Barlas imzalı, kitlelere ulaşan şarkılar arasında gene Özlem Tekin’in söylediği “Aşka Dair”, “Bahar”, “Biri var” , Teoman’ın söylediği Roxy Müzik Günlerinde en iyi beste ödülünü alan “Ne Ekmek Ne de Su”, “Dursun Dünya” gibi şarkıları sayılabilir.

Şarkı verdiği sanatçılar arasında Özlem Tekin ve Teoman’ın yanı sıra Murat Göğebakan, Barış Akarsu, Sarp, Aslı gibi pek çok rock şarkıcısı vardır. Barlas sadece pop rock tarzında değil, Candan Ercetin’in Melek albümündeki “Ağlıyor musun?”, Ayşegül Aldinç’in “Ben kimselere yar olmam”, Yeşim Salkım’ın “Kara Yazılım” ve daha pek çok farklı tarzlardaki sanatçılara da beste vermiştir. Yonca Evcimik’in 2001 yılındaki Herkes Baksın Dalgasına albümünde iki tane bestesi vardır. Ayrıca Yonca Evcimik’in 2012 çıkışlı Yallah Sevgilim adlı teklisinin sözlerini yazmıştır. Gülhan’ın “Gülhan” ve “Aynıyız Seninle” ile Dilek Budak’ın “Dilek Budak” albümleri gibi sanatçıların da albümlerinin prodüksiyonun gerçekleştiren Barlas ayrıca Galatasaray marşlarından “Kalbimizde Şampiyon” un da bestecisidir.

Ödülleri
Barlas’ın yazdığı şarkılardan ikisi, ‘Hareket Vakti’ ve ‘Bahar’, Blue Jean Dergisi’nin 2008 yılında Naim Dilmener, Şafak Ongan, Deniz Durukan, Kutlu Özmakinacı, Güven Erkin Erkal, Çağlan Tekil, Melis Danişmend, Birsen Birdir, Afşin Akın, Doğu Yücel ve Tolga Akyıldız gibi önemli müzik yazarları tarafından oluşturulan jürinin seçtiği, tüm zamanların en iyi 50 Türkçe rock şarkı listesine girmiştir. İki şarkıyla listeye girmeyi başaran az sayıda sanatçıdan biridir.

Ayrıca bestesini yaptığı Ne Ekmek Ne de Su şarkısı Teoman’ın seslendirmesiyle Roxy Müzik Günleri’nde en iyi beste ödülünü almıştır.

Önceki İçerikRenksiz’den yeni şarkı: “Ruhumuza Sessizlik”
Sonraki İçerikMonika Bulanda’nın yeni çalışması: “Free Falling”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments